Reklama

Polityka i prawo

Fot: pixbay/estudiowebdoce

NASK: w drugim kwartale 2018 r. rejestrowano średnio 2,2 tys. nazw domen dziennie

W drugim kwartale 2018 r. rejestrowano średnio 2,2 tys. nazw domen dziennie. Na koniec drugiego kwartału w Polsce było zarejestrowanych 2,57 mln domen z końcówką .pl - wynika z raportu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Zdaniem autorów raportu, polski rejestr domen internetowych obecnie stabilizuje się, a w jego kształtowaniu się coraz większą rolę odgrywają zabezpieczenia domen za pomocą protokołu DNSSEC i technologii DNS anycast.

Właściciele domen internetowych w Polsce coraz częściej decydują się na odnowienie usługi na kolejny rok. W końcu czerwca 2018 r. poziom odnowień wyniósł 64,1 proc., czyli - jak twierdzą eksperci NASK - najwięcej od ponad 9 lat. W końcu drugiego kwartału rejestr domen z końcówką .pl odnotował również wzrost liczby abonentów o ponad milion, a na jedną osobę korzystającą z rejestru domen z polską końcówką przypadają obecnie 2,44 nazwy - wynika z raportu. Właścicielami domen w 66,4 proc. są przedsiębiorcy, w 33,5 proc. zaś - osoby prywatne.

Raport NASK zwraca uwagę na ważną rolę technologii DNS anycast w zwiększaniu bezpieczeństwa domen internetowych. Zdaniem kierownika zespołu technicznej obsługi domen NASK PIB Krzysztofa Olesika, "technika anycast pozwala na geograficzne rozproszenie usługi DNS i usytuowanie jej jak najbliżej odbiorcy. Takie podejście przekłada się na szybsze działanie usługi. Poprzez możliwość zastosowania dowolnej liczby serwerów anycast DNS możemy wpływać na zwiększanie pojemności usługi i jej odporności na ataki DDoS".

Według raportu, obecnie niemal 490 tys. domen z polską końcówką jest zabezpieczonych protokołem DNSSEC. Automatycznie weryfikuje on i potwierdza adres domeny, pod którą działa dana strona internetowa. Popularność tego rodzaju zabezpieczeń w Polsce rośnie - oceniają eksperci. Jeśli chodzi o jego zastosowanie, rejestr domeny .pl awansował na czwarte miejsce w rankingu wśród ponad 60 członków CENTR (Council of European National Top-Level Registries) i znajduje się obecnie tuż za Holandią, Szwecją i Czechami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama