Reklama

Polityka i prawo

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa / fot. Twitter Cyfryzacja KPRM

Najważniejsze inicjatywy w zakresie cyberbezpieczeństwa na 2021, wśród nich nowelizacja KSC

Powołanie funduszu cyberbezpieczeństwa, wprowadzenie jednolitej siatki płac dla ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa pracujących dla państwa, przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa – to najważniejsze inicjatywy planowane na 2021 rok w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa zapowiedziano powstanie nowej służby, która będzie zajmowała się walką z cyberprzestępczością - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma kształcić nowe kadry (więcej na ten temat piszemy TUTAJ).

Nowelizacja ustawy o KSC

Sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński odniósł się także do kwestii realizacji innych planów dotyczących sektora cyberbezpieczeństwa w Polsce. Poinformował, że jednym z najważniejszych celów jest m.in. nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

„Aktualnie międzyresortowo pracujemy nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Mam nadzieje, że uda nam się uzyskać ponadpolityczną zgodę dla rozwiązań, które w niej zaproponujemy” – stwierdził minister Janusz Cieszyński.

Dodał, że „w zakresie cyberbezpieczeństwa kluczowym słowem jest słowo >>system<<”. „Działania będą efektywne, kiedy poszczególne elementy tego systemu będą skuteczne. Powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zwiększy efektywność tych działań”.

Jako podstawowe i główne cele w zakresie rozwoju branży cyberbezpieczeństwa w Polsce wskazał: powołanie funduszu cyberbezpieczeństwa, wprowadzenie jednolitej siatki płac dla ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa pracujących dla państwa oraz przyjęcie nowelizacji ustawy o KSC.

Prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa trwają dłużej niż deklarowano - pod koniec ubiegłego roku KPRM informowała, że dokument zostanie wdrożony w II kwartale 2021 roku. Cieszyński w ubiegłym tygodniu określił, że odbędzie się to „po wakacjach”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama