Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwo Cyfryzacji przyjrzy się aplikacji FaceApp

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Analizy pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji -  to kroki, które podjęło Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w związku z dużym zainteresowaniem jedną z aplikacji do przeróbki zdjęć.

Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników. 

Analiza i edukacja

Kwestia ta będzie przedmiotem analizy, którą przeprowadzi Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji. Na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach.

Dodatkową kwestię analizuje natomiast CSIRT NASK (to zespół monitorujący polską cyberprzestrzeń, reagujący na incydenty). Jego rolą jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji – m.in. ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. Jej wyniki powinniśmy poznać niebawem.

Dodatkowo, eksperci CSIRT NASK na bieżąco i stale będą analizowali - pod kątem bezpieczeństwa (danych, informacji, itp.) - dostępne aplikacje mobilne kierowane do dzieci i młodzieży.

W zależności od wniosków podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych działaniach. Nie chcemy utrudniać życia użytkownikom. Chcemy ich przede wszystkim edukować i uświadamiać im, że czasem na pozór błaha zabawa, może mieć poważne skutki. Dlatego uruchomimy też specjalny punkt konsultacyjny.

Marek Zagórski - minister cyfryzacji

Masz wątpliwości, zapytaj

Jak będzie działał? Każdy kto będzie miał jakąkolwiek wątpliwość dotyczącą bezpieczeństwa aplikacji będzie mógł zapytać ekspertów NASK, czy jego obawy są słuszne. Wystarczy, że zgłosi je zespołom CERT Polska (incydent.cert.pl) lub Dyżurnet ([email protected]), którzy odpowiedzą na jego pytania.

Chcemy, aby takie punkty konsultacyjne pojawiły się w całym kraju. Pracujemy nad tym. Planujemy ponadto kampanię edukacyjno-informacyjną poświęconą szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w sieci

Marek Zagórski - minister cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka rad, dla tych, którzy ochoczo instalują wszystkie mobilne nowinki:

  • upewnić się, że zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią prywatność,
  • instalacja i/lub konfiguracja aplikacji mobilnej często wymaga udzielenia jej pewnych uprawnień. Należy się zastanowić jakie uprawnienia nadajemy aplikacji oraz czy naprawdę są one potrzebne, aby aplikacja mogła wykonywać swoje funkcje. 
  • Należy pobierać aplikacje tylko z zaufanych i bezpiecznych źródeł,
  • Każda aplikacja może posiadać luki, których efektem jest naruszenia kwestii prywatności. Należy instalować tylko te aplikacje, które są potrzebne i z których korzystamy 
  • Powinno się usuwać aplikacje, z których się nie korzysta

Źródło: AK/MC

Komentarze