Reklama

Polityka i prawo

Minister gospodarki Niemiec: Unia Europejska powinna w przyszłości kłaść większy nacisk na kontrolowane przejęcia start-upów

fot. piqsels / domena publiczna
fot. piqsels / domena publiczna

Poprawnie uregulowana gospodarka cyfrowa oparta na platformach powinna pozwalać małym i średnim przedsiębiorstwom na uczciwą konkurencję i nie powinna prowadzić do powstawania międzynarodowych monopoli - ocenił minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier.

W wypowiedzi dotyczącej priorytetów, jakie Niemcy stawiają sobie w sześciomiesięcznym okresie prezydencji w Unii Europejskiej, Altmaier stwierdził również, że najlepszym sposobem uregulowania gospodarki cyfrowej jest prawo stwarzające ramy dla konkurencyjności. W opinii niemieckiego ministra może ono pozwolić na stworzenie odpowiednich rozwiązań przeciwko monopolizacji rynków - podaje serwis Euractiv.

"Gospodarka oparta na platformach, jeśli jest prawidłowo uregulowana, ma wielki potencjał dla konsumentów, szczególnie w dziedzinie wartości dodanej, jaką stwarza przejrzystość w podejmowaniu decyzji. Model ten może jednak działać wyłącznie w sytuacji, w której nie prowadzi do powstawania międzynarodowych monopoli budowanych przez wielkie firmy" - powiedział Altmaier.

Jak podkreślił, sprawą istotną jest "rozważenie przez kraje Europy tego, w jaki sposób rynek unijny umożliwia lokalnym firmom osiąganie sukcesu w dobie gospodarki platform". Altmaier dodał, że w kontekście "zmniejszania zależności od amerykańskich monopoli" Unia Europejska powinna w przyszłości kłaść większy nacisk na kontrolowane przejęcia start-upów, a także wdrożyć inne mechanizmy kontrolne wspomagające cyfrową innowacyjność.

"Widzimy wiele sukcesów małych firm w Europie i fakt, że wiele z tych ukrytych czempionów znajduje się właśnie tu, sam w sobie jest sukcesem. Mimo tego jednak na globalnych rynkach istnieją pojedyncze obszary, w których zdolność firm do konkurencji i zdobywania kontraktów zależna jest od ich dużych rozmiarów" - ocenił minister. 

Źródło:PAP

Komentarze