Reklama

Polityka i prawo

Malezja. TikTok i Meta z rekordową liczbą ograniczonych postów

Kuala Lumpur. Malezja ogranicza treści Mety i TikToka.
Kuala Lumpur. Malezja ogranicza treści Mety i TikToka.
Autor. Esmonde Yong/Unsplash

Pierwsze półrocze 2023 roku okazało się być rekordowe pod względem treści ograniczonych przez Metę i TikToka w Malezji. Jak swoją decyzję argumentuje tamtejszy rząd?

Reklama

Meta oraz TikTok ograniczyły rekordową liczbę postów i kont w pierwszym półroczu 2023 roku w Malezji. Jest to związane z działaniami tamtejszego rządu, który znacząco zwiększył liczbę wniosków, w których upomina się o usuwanie konkretnych treści.

Reklama

W listopadzie 2022 roku nowym premierem Malezji został Anwar Ibrahim. Jak informuje Reuters, jego rząd jest oskarżany o wprowadzenie wzmożonej kontroli treści pojawiających się w internecie i – tym samym – ograniczanie wolności słowa. Rząd oskarżenia odrzuca, tłumacząc że ograniczenia są uzasadnione, gdyż dotyczą postów zawierających treści rasistowskie, uderzające w religię i w rodzinę królewską.

Czytaj też

Raport Mety...

Opisywana sprawa dotyczy m.in. firmy Meta. W pierwszym półroczu tego roku w Malezji ograniczono wyświetlanie ponad trzech tysięcy stron na Facebooku i Instagramie. To znacznie wyższa liczba zgłoszeń, niż w drugiej połowie 2022 roku, na co wskazuje poniższy wykres z raportu dot. transparentności Mety

Reklama
Raport Mety dot. działalności (przejrzystości) w Malezji
Raport Mety dot. działalności (przejrzystości) w Malezji
Autor. Meta

Wspomniane materiały miały dotyczyć krytyki rządu, ale również: hazardu, mowy nienawiści, rasy, religii czy znęcania się – informuje Reuters.

Czytaj też

Ograniczenie treści z TikToka

Z podobnymi problemami w Malezji boryka się chiński TikTok. W swoim raporcie firma wskazała, że między styczniem a czerwcem 2023 otrzymała blisko 350 wezwań od malezyjskiego rządu.

Miały one dotyczyć wycofania lub zakazania konkretnych treści (łącznie prawie 900 postów i kont). Jak wskazuje Reuters, TikTok usunął 815 treści mających naruszać lokalne prawo w Malezji. To trzy razy więcej, niż w drugiej połowie 2022 roku.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama