Reklama

Social media

Nepal blokuje TikToka za hejt i "niszczenie społecznej harmonii"

Nepal wprowadził blokadę TikToka ze skutkiem natychmiastowym
Nepal wprowadził blokadę TikToka ze skutkiem natychmiastowym
Autor. HUA LING / Unsplash

Rząd w Nepalu w poniedziałek zdecydował o wprowadzeniu blokady TikToka ze skutkiem natychmiastowym. Powodem ma być brak działań na rzecz powstrzymania mowy nienawiści na platformie i „niszczenie społecznej harmonii”.

Reklama

Rząd w Nepalu w poniedziałek zdecydował się wprowadzić blokadę TikToka w całym kraju, która zaczęła obowiązywać ze skutkiem natychmiastowym. Przyczyną takiej decyzji ma być niedostateczne działanie platformy na rzecz eliminacji mowy nienawiści, która przekłada się na „niszczenie społecznej harmonii” - podaje dziennik „New York Times”.

Reklama

Czy to ma znaczenie dla TikToka?

Reklama

Według „NYT” - nie. Z chińskiej aplikacji na całym świecie korzysta ponad miliard użytkowników. Tymczasem, populacja Nepalu to ok. 30 mln ludzi, zatem blokada TikToka nie wywrze zbyt znaczącego wpływu na biznes tej platformy.

Wymiar blokady wprowadzonej przez Nepal ma jednak inny sens - zdaniem amerykańskiego dziennika, to kolejny znak, że rządy na całym świecie podchodzą do tej aplikacji sceptycznie. Do tej pory na łamach naszego serwisu pisaliśmy o tym, że za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego TikToka uważają USA. Z podobnych powodów, jak i wątpliwości co do praktyk względem przetwarzania danych, TikTok został zakazany na urządzeniach służbowych osób pracujących w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Zbanowały go także na urządzeniach rządowych inne kraje - jak np. Wielka Brytania, USA, Kanada, Belgia, czy Tajwan. Negatywną rekomendację co do bezpieczeństwa TikToka na urządzeniach urzędników wydała także czeska służba cyberbezpieczeństwa NUKIB.

Kontekst nepalski

W analizie decyzji Nepalu o blokadzie TikToka, istotny jest kontekst polityczny, w którym osadzony jest kraj. Jak zwraca uwagę nowojorska gazeta, Nepal jest niejako uwięziony w klinczu, pomiędzy dwiema rywalizującymi ze sobą potęgami, jakimi są Indie i Chiny. Indie w 2020 r. zakazały TikToka razem z szeregiem innych chińskich aplikacji. To działanie wpisujące się w trwający od dawna konflikt pomiędzy tymi krajami.

Powodem dla decyzji rządu w Nepalu - zdaniem dziennika - są jednak przede wszytkim sprawy wewnętrzne, a nie wpływ polityczny Chin. Zdaniem nepalskich władz, na TikToku roi się od mowy nienawiści, szczególnie motywowanej religijnie, jak i przemocy oraz nadużyć seksualnych. Wszystko to ma przekładać się na niepokoje społeczne w świecie offline, w wyniku których wprowadzano już godzinę policyjną oraz musiano korzystać z pomocy sił porządkowych.

Dodatkowo, TikTok miał nie reagować na prośby nepalskich władz o podjęcie działań wobec treści powodujących problemy w kraju. Blokada aplikacji jest zatem ostatnim środkiem, jaki zdaniem administracji w kraju pozostał jej do dyspozycji. W Nepalu korzystało z TikToka ok. 2,2 mln użytkowników.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama