Polityka i prawo
Kto Prezesem UODO? Apel o ujawnienie nazwisk
Kto jest pod uwagę na stanowisko Prezesa UODO? Do tej pory nie ujawniono żadnych nazwisk potencjalnych kandydatów, co rodzi kontrowersje. Pojawił się apel do polityków.
Na początku grudnia br. wyłonione zostanie nazwisko kandydata na Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, czyli centralnego organu administracji zajmującego się ochroną danych w Polsce.
Obecnie jednak nie wiadomo, kto jest brany pod uwagę na stanowisko szefa tak ważnej z perspektywy obywateli instytucji. „Bez ujawnienia nazwisk »kandydatów na kandydatów« nie da się debatować o przyszłości ochrony danych w Polsce” – podkreśla Fundacja Panoptykon, apelując do środowiska politycznego o ujawnienie nazwisk osób, które starają się o ten „stołek”.
Czytaj też
Ocena kandydatów
Przedstawiciele organizacji tłumaczą, że to ważne, ponieważ „zapowiadany nowy standard parlamentaryzmu powinien umożliwiać debatę z kandydatami ZANIM zapadnie realna decyzja, kogo wspólnie wskażą partie koalicyjne”.
Znając potencjalnych kandydatów możliwe jest przeprowadzenie oceny ich merytorycznego przygotowania do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji. „Nie ma chyba instytucji, której praca wiąże się z równie dynamicznymi zmianami prawnymi (np. DSA) i technologicznymi (np. Chat GPT)” – wskazuje Fundacja Panoptykon. W jej ocenie nowy Prezes UODO „musi mieć pomysł na urząd”.
Czytaj też
Dotychczasowy Prezes UODO
Przypomnijmy, że do tej pory funkcję tę pełnił Jan Nowak. Został powołany na stanowisko w kwietniu 2019 r. (Sejm go powołał, Senat zaakceptował). Z dziedziną ochrony danych jest zawiązany od 2008 r. (był m.in. Dyrektorem UODO).
Ukończył Politechnikę Warszawską oraz podyplomowe studia Executive MBA w Wyższej Szkole Menedżerskiej (Warszawa).
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].