Reklama

Polityka i prawo

Koordynacja cyberbezpieczeństwa na wojnie. USA nauczycielem Ukrainy

Waszyngton dc
Autor. Ron Cogswell/Flickr/CC BY 2.0

Ukraina będzie uczyć się od Amerykanów skutecznej koordynacji działań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Delegacja z Kijowa ma spotkać się w USA z przedstawicielami FBI, CISA i Departamentu Stanu. Współpraca między państwami wchodzi na „wyższy poziom”.

Reklama

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z pięciu różnych ukraińskich agencji rządowych udali się do Nowego Jorku na konferencję zorganizowaną przez FBI. W skład delegacji naszego sąsiada wchodzą przedstawiciele Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), Prokuratury Generalnej, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Cyberpolicji i Narodowego Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa - informuje serwis CyberScoop, powołując się na Wiktora Żorę, zastępcę szefa SSSCIP.

Reklama

W planie przewidziano także serię spotkań z amerykańskimi urzędnikami w Waszyngtonie, co będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu. Specjaliści mają odbyć rozmowy z przedstawicielami Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury USA (CISA) oraz urzędnikami Departamentu Stanu. 

Podróż pokazuje, że współpraca między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w zakresie cyberbezpieczeństwa, w szczególności walki z cyberagresją Rosji, stale się rozwija i wchodzi na „wyższy poziom”.

Reklama

Czytaj też

Lepsza koordynacja. USA nauczycielem

Specjalistom naszego sąsiada zależy przede wszystkim na zgłębieniu wiedzy, w jaki sposób można poprawić koordynację międzyinstytucjonalną, aby lepiej stawić czoła cyberzagrożeniom. Chcą się tego nauczyć od Amerykanów.

„Widzimy wiele znaków, że Stany Zjednoczone są skuteczne w koordynacji pracy między agencjami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. Wiedza ta będzie dla nas bardzo pomocna” – podkreślił Wiktor Żora, cytowany przez CyberScoop. 

Jak dodał, ukraińscy specjaliści chcą poznać „amerykański przepis” i zaimplementować te same rozwiązania u siebie w kraju. „Taką mamy wizję” – zaznaczył wiceszef SSSCIP. 

Do USA udali się przedstawiciele z pięciu podmiotów, ponieważ w ten sposób Kijów chce zwiększyć ich wiedzę oraz doświadczenie, aby szybciej reagować na cyberzagrożenia. Jest to o tyle ważne, że kraj ten znajduje się pod nieustanną presją ze strony Rosji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. gdyby.

    W sumie robi się tak że USA ma Izrael jako główny sojusznik na bliskim wschodzie i Ukraina jako główny w Europie centralnej. (Niby wcześniej Niemcy były na Europę przedswicielm USA. No i my mieliśmy aspiracje być amerykańskim hubem. Ale chyba nas lekcxewarza. ) Będzie więc Izrael Ukraina + 5 eays (od UK po Australię ) oraz mniejszej skali Japonia i Korea

Reklama