Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kolejny dzień wojny, kolejny cyberatak. Złośliwe oprogramowanie wykrada dane

Fot. Trend Micro

Ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT-UA) ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem typu malware, które wykrada dane. Cyberatak ma być – według ekspertów – wycelowany w ukraińskie instytucje publiczne.

W oficjalnym komunikacie, służby Ukrainy ostrzegają przed rozprzestrzenianiem się złośliwego oprogramowania za pośrednictwem niebezpiecznego pliku zatytułowanego „Доповідь0507224.ppt” („Report0507224.ppt” - w języku angielskim). Plik miał zawierać miniaturę obrazu dotyczącą Dowództwa Operacyjnego „Południe”.

Otwarcie dokumentu ma natomiast skutkować uruchomieniem na komputerze złośliwego oprogramowania, które wykrada dane, nazwanym AgentTesla.

Ukraińscy eksperci odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo uważają, że ten cyberatak jest wycelowany w ukraińskie instytucje publiczne.

Czytaj też

Wiele ataków ze Wschodu

Kilka dni temu ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT-UA) ostrzegał przed masowym wysyłaniem złośliwych wiadomości , pochodzących ze zhakowanych kont ukraińskich władz publicznych.

Działalność w czasie wojny w Ukrainie cyberprzestępców powiązanych z Rosją lub finansowanych przez Kreml nie ustaje – ciągle realizują oni mniej lub bardziej skuteczne kampanie. Efektem może być wykradanie danych i wykorzystanie ich przez wroga np. do szerzenia dezinformacji.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze