Reklama

Polityka i prawo

Kontrowersyjna firma Clearview AI ukarana grzywną za nielegalne przetwarzanie zdjęć Brytyjczyków

Autor. Philip Veater / Unsplash

Kontrowersyjna spółka Clearview AI, która zasłynęła tym, że zbudowała bazę obrazów biometrycznych twarzy 10 mld ludzi z całego świata, została ukarana grzywną w wysokości 7,5 mln funtów za nielegalne przetwarzanie zdjęć obywateli Wielkiej Brytanii, które wcześniej pobrała z mediów społecznościowych.

Reklama

O nałożeniu kary finansowej na Clearview AI, firmę dostarczającą narzędzia rozpoznawania twarzy i dysponującą ogromną bazą danych biometrycznych ludzi z całego świata, zdecydował brytyjski organ ochrony danych osobowych - Information Commissioner's Office (Biuro Komisarza ds. Informacji, ICO).

Reklama

Czym jest Clearview AI , a także dlaczego budzi kontrowersje, pisaliśmy w naszym serwisie już wcześniej. Na łamach CyberDefence24.pl poruszyliśmy również temat tego, że firma zaangażowała się w działania wojenne w Ukrainie po stronie Kijowa, dostarczając ukraińskiej armii narzędzia do identyfikacji zabitych .

Za co firma Clearview AI dostała karę?

Reklama

Według brytyjskiego urzędu, za nielegalne zgromadzenie ponad 20 mld (jak podaje telewizja Sky News, inne źródła mówią o 10 mld) zdjęć ludzkich twarzy, które posłużyły do budowy globalnej bazy danych dla systemu rozpoznawania twarzy.

W myśl wydanego przez Brytyjczyków orzeczenia, firma musi zaprzestać gromadzenia i wykorzystywania zdjęć osób z Wielkiej Brytanii i skasować te, które już posiada.

"Ze względu na dużą liczbę użytkowników internetu i mediów społecznościowych w Wielkiej Brytanii, baza danych Clearview AI z pewnością zawiera wiele danych rezydentów Zjednoczonego Królestwa, które zostały zgromadzone bez ich wiedzy" - czytamy w oświadczeniu ICO.

Organ zaznaczył, że "choć firma Clearview AI nie oferuje już swoich usług podmiotom z Wielkiej Brytanii, spółka wciąż ma klientów w innych krajach i nadal wykorzystuje dane rezydentów Zjednoczonego Królestwa".

Jakie usługi świadczy Clearview AI?

Między innymi oferuje aplikację, która pozwala użytkownikom wgrać zdjęcie dowolnej osoby i zidentyfikować ją w oparciu o ogromną bazę danych tej firmy.

Z usług Clearview AI korzystają zarówno podmioty komercyjne, jak i organy ścigania z całego świata. W USA, ale nie tylko, spółka wzbudziła liczne kontrowersje, zarówno wśród polityków po stronie wolnościowej, jak i organizacji, broniących praw obywatelskich oraz praw człowieka, w tym - prawa do prywatności.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama