Polityka i prawo
Kontakt z urzędem ma być prostszy. Za pomocą SMS-a
Kancelaria premiera chce uprościć sposób komunikacji urzędów z obywatelami – przede wszystkim samorządów, ale też urzędów centralnych takich jak np. ZUS, NFZ czy KRUS. Ma to się odbywać za pomocą SMS-ów dotyczących ważnych spraw w gminie m.in. robót drogowych, ale też indywidualnych, jak np. wizyta w urzędzie czy u lekarza.
Podczas śniadania prasowego, na którym byliśmy obecni sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński zapowiedział nowe działania i projekty, jakie mają zostać wdrożone w przyszłym roku.
7 grudnia 2022 r. Zespół Projektowania Prac Rządu przyjął nowelizację ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy – prawo telekomunikacyjne.
Kontakt z obywatelem za pomocą SMS-a
Nowe regulacje mają umożliwość kontakt z obywatelami samorządom i urzędom centralnym poprzez wysyłanie SMS-owych powiadomień w sprawach publicznych, ale i prywatnych. Chodzi o to, by przykładowo mieszkaniec gminy wiedział, że danego dnia rozpoczynają się roboty drogowe i dojazd do określonego obszaru będzie utrudniony, czy aby nie zapomniał o swojej wizycie w urzędzie. Komunikatami mają zostać objęte kwestie bezpieczeństwa państwa, zdrowia, edukacji i np. transportu zbiorowego.
Komunikaty informacyjne będą wysyłane w zależności od potrzeb do wszystkich obywateli lub określonych grup (np. ze względu na obszar).
„Chemy te usługi udostępnić samorządom, które dzisiaj korzystają z tego w bardzo ograniczonym wymiarze. Uważam, że to coś, co naprawdę może zmienić rzeczywistość, bo jeżeli damy małej gminie możliwość kontaktu z jej mieszkańcami za pomocą wygodnego i dostępnego także np. dla seniora rozwiązania, to mamy szansę podnieść na wyższy poziom wszelkiego rodzaju usługi publiczne” – powiedział podczas spotkania z dzienikarzami sekretarz stanu Janusz Cieszyński.
Usługa będzie dostępna dla wszystkich, a w sprawach indywidualnych tylko dla zainteresowanych – mowa o osobach, które zdecydowały się, by przekazać swoje dane do Rejestru Danych Kontaktowych (obecnie – jak podano - zapisanych w nim jest około 8 mln osób). W każdej chwili ma istnieć możliwość wypisania się z tego Rejestru.
Czytaj też
Co się zmieni?
Do tej pory każda instytucja publiczna musiała zawierać odrębną umowę na wysyłkę SMS-ów oraz tworzyć własny system do obsługi powiadomień.
Nowelizacja ustawy znosi konieczność ponoszenia opłat na rzecz dostawców usług telekomunikacyjnych w oparciu o liczbę wysłanych wiadomości. SMS-y z urzędów będą darmowe dla obywatela – finansowanie ich wysyłki będzie pochodziło z budżetu państwa.
„To rozwiązanie znacząco upraszcza procedury i system rozliczeń, a także zmniejszy obciążenia administracyjne. Z drugiej strony operatorzy skorzystają na obniżce opłat, która zrekompensuje im w istotnej części niższe dochody” – dodaje minister Cieszyński.
Czytaj też
Mobile Connect – nowa metoda autoryzacji
Nowelizacja wprowadzi także nową metodę autoryzacji przy korzystaniu z usług publicznych. SMS-y z kodami jednorazowymi będą mogły zostać zastąpione powiadomieniami PUSH.
Mobile Connect nie będzie wymagało instalowania dodatkowych aplikacji i będzie działało także na telefonach starszej generacji. Pozwoli to także na dodatkowe zabezpieczenie procesu autoryzacji ustalonym przez użytkownika PIN-em.
Kiedy rozwiązanie wejdzie w życie?
Jak zapowiedział minister Janusz Cieszyński podczas spotkania, usługa będzie wprowadzana stopniowo w poszczególnych urzędach oraz na różnych obszarach w zależności od samorządów. Stwierdził, że ma nadzieję, iż rozwiązanie będzie działało już w połowie 2023 roku.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].