Reklama

Polityka i prawo

Konsultacje publiczne ws. ustawy o KSC trwają. Exatel zadowolony, zgłosił drobne poprawki

Rémy Ajenifuja/ Unsplash/ Domena publiczna
Rémy Ajenifuja/ Unsplash/ Domena publiczna

Do 2 listopada br. trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Wiadomo już, że niektóre podmioty i organizacje zgłoszą swoje uwagi. Jak wynika z naszych informacji, niewielkie – właściwie techniczne – zgłosił już Exatel. 

W połowie października pojawiła się długo wyczekiwana przez rynek nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. News w tej sprawie ogłosił Janusz Cieszyński, pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM podczas naszej konferencji Cyber24 Day.

Projekt trafił do Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Następnie ogłoszono konsultacje publiczne, choć niektórzy nasi rozmówcy spodziewali się, że już na przełomie października i listopada projekt trafi na Komitet Stały Rady Ministrów.

Konsultacje publiczne trwają jednak do 2 listopada br. i jak wynika z naszych informacji, swoje uwagi na pewno przekaże kilka organizacji. Jedną z nich będzie Exatel, która już wysłał pismo w tej sprawie do Janusza Cieszyńskiego. Nie należy jednak spodziewać się ze strony spółki sugestii wielkich zmian – to bowiem Exatel wskazywany jest jako możliwy kandydat na operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa - nie jest więc zaskoczeniem, że jest zadowolony z kierunku nowelizacji. 

Uwagi zgłoszone przez Exatel można właściwie określić mianem „kosmetycznych”. W piśmie do którego treści dotarliśmy firma wskazuje, że projekt nowelizacji jest „starannie przemyślany i opracowany” i jej zdaniem „jednocześnie zakłada kompromis i współpracę państwa z biznesem i z partnerami w UE”.

Uwaga dotyczy jedynie mało precyzyjnego użycia pojęcia „powołania spółki Polskie 5G”, że nie jest to pojęcie ustawowe i „może rodzić pewne wątpliwości”, co do zadań operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa. Drobna uwaga dotyczy także artykułu 76d ust.4, a propozycja ma wskazywać, że „świadczenie usług przez operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa wymaga zawarcia umowy między operatorem a właściwym podmiotem dla którego realizowana jest usługa”.

Exatel uznaje jednak, że nowelizacja „wpłynie pozytywnie na system cyberbezpieczeństwa w Polsce” i umocni obecność Polski w „globalnej cyberprzestrzeni”.

Zdaniem prezesa spółki Nikodema Bończy Tomaszewskiego „powołanie zaufanego strategicznego operatora telekomunikacyjnego” jest rozwiązaniem stosowanym w wielu krajach i zapewni „pełną kontrolę państwową nad własnym systemem łączności krytycznej”, „najwyższy możliwy do uzyskania poziom bezpieczeństwa” i obniży koszty integracji rozproszonych sieci różnych instytucji państwowych. W jego opinii nowelizacja tworzy też fundament dla realizacji projektu #Polskie5G, który jest „pod każdym względem innowacyjny”, a regulacje są „zgodne z unijnymi, a jednocześnie gwarantują realizację interesów istotnych na poziomie krajowym” – napisał szef Exatela w piśmie do którego treści dotarliśmy.

Jakie zadania dla operatora strategicznego?

Przypomnijmy, że operator strategicznej sieci bezpieczeństwa ma realizować zadania w ramach tworzenia sieci na rzecz „obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego w aspekcie telekomunikacyjnym”.

OSSB będzie świadczył usługi telekomunikacyjne najważniejszym podmiotom z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, takim jak: Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Sejmu, Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, urzędom obsługującym organy administracji rządowej, organom jednostek samorządu terytorialnego itd. Może być też zobowiązany do świadczenia usług właścicielom i posiadaczom obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej, a także przedsiębiorcom o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

Będzie on również zobowiązany do utworzenia spółki kapitałowej wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, która będzie pełniła funkcje operatora ogólnopolskiej hurtowej sieci, na częstotliwościach z zakresu 703-733 MHz oraz 758-788 MHz.

Czytaj również: #CyberMagazyn: Dostawcy a nowelizacja ustawy o KSC. „Celem jest bezpieczeństwo kraju, nie interes firm”

Spółka Polskie 5G będzie posiadała kapitał zakładowy rzędu 1 mln zł, zarząd i radę nadzorczą, powoływaną na 3 lata. Jej zadaniem będzie oferowanie usług telekomunikacyjnych na warunkach hurtowych - na rzecz OSSB (w celu realizacji zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, zapewnienie pokrycia całego terytorium kraju zasięgiem sieci hurtowej). Udziały w spółce Polskie 5G będą należały do OSSB (26 proc.), PFR (26 proc.); a 48 proc. do firm telekomunikacyjnych lub konsorcjum tych firm.

Operator strategiczny ma być wyznaczony w ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy przez prezesa Rady Ministrów, a w ciągu 60 dni od jego wyznaczenia - ma zostać powołana spółka Polskie 5G.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze