Reklama

Polityka i prawo

Komisja Europejska traci szable w sprawie przeciwko Google’owi. Odchodzi kolejny doświadczony prawnik

Fot. Christian Lue / Unsplash
Fot. Christian Lue / Unsplash

Nicholas Banasevic – doświadczony prawnik specjalizujący się w regulacjach antytrustowych, który był do tej pory jednym z głównych żołnierzy Komisji Europejskiej w postępowaniach przeciwko Google’owi, odchodzi ze służby publicznej i ma wkrótce dołączyć do jednej ze znanych kancelarii prawnych. Komisarz Margrethe Vestager przyjdzie zatem stawić czoła koncernowi w po raz kolejny w okrojonym składzie.

Odejście Banasevica to kolejna strata dla KE po tym, jak z pracy przy sprawach antytrustowych na rzecz unijnego organu zrezygnowało dwóch innych ekspertów - dzięki którym poskromienie Big Techów zaczęło nabierać realnych kształtów – Cecilio Madero Villarejo i Carles Esteva Mosso.

Prawnicy ci dołączyli do kancelarii, które współpracują z gigantami Doliny Krzemowej, co dziwi szczególnie w przypadku jednego z nich; Madero był bowiem kierownikiem ds. postępowań antytrustowych w ramach specjalnej komórki, którą wewnątrz KE Vestager sformowała specjalnie do walki z wielkimi firmami.

Banasevic, który pochodzi z Wielkiej Brytanii, pracował dla wydziału antytrustowego Komisji przez ponad 20 lat. Od 2012 roku przewodniczył zespołowi, który doprowadził do nałożenia na Google’a kar finansowych za naruszenia antymonopolowe, których łączna wartość przekracza 8 mld euro.

W listopadzie prawnik ma jeszcze poprowadzić postępowanie w sprawie apelacji Google’a odnośnie jednego z orzeczeń, w ramach którego na koncern nałożono karę 2,42 mld euro w związku z naruszeniami dotyczącymi wykorzystywania porównywarki cenowej Google’a do umacniania dominującej pozycji firmy.

Czy w Komisji Europejskiej są „obrotowe drzwi”?

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że Banasevic uzyskał zgodę na przejście do praktyki prywatnej, oczywiście „ze stosownymi ograniczeniami w umowie”. Celem procedury, którą KE nakłada na odchodzących urzędników, jest „zapobieganie ryzyku konfliktu interesu z interesem Komisji”.

Kancelaria, do której odchodzi Banasevic, często reprezentuje w sporach sądowych koncern Apple. W ramach ostatniego zlecenia zespół kancelarii obsługuje firmę w jednej ze spraw antytrustowych, w której występuje również studio Epic produkujące gry.

Również KE interesuje się firmą z Cupertino – w kwietniu Margrethe Vestager skierowała przeciwko koncernowi zarzuty antymonopolowe, w związku z możliwym nadużywaniem swojej dominującej pozycji w ramach ekosystemu iOS z wykorzystaniem aplikacji Apple Music, co zarzuciła firmie konkurencyjna usługa Spotify.

Reklama
Reklama

Komentarze