Reklama

Polityka i prawo

Komisja ds. rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego przyjęła Digital Services Act

Autor. Fot. Maximalfocus/unsplash.com

Komisja ds. rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego przyjęła unijną propozycję przepisów w sprawie usług cyfrowych - Digital Services Act. Regulacja ma m.in. lepiej chronić konsumentów oraz ich prawa podstawowe w internecie. „Aby to, co jest nielegalne offline, było również nielegalne online”.

W ramach Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów odbyło się głosowanie, podczas którego 36 przedstawicieli Parlamentu Europejskiego (PE) opowiedziało się za przyjęciem proponowanych przepisów dotyczących usług cyfrowych, znanych powszechnie pod nazwą „Digital Services Act" (DSA). 7 było przeciwko, a 2 wstrzymało się - czytamy na stronie PE.

„To musi się skończyć"

Christel Schaldemose, reprezentantka socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim, podkreśliła, że dzięki unijnym przepisom możliwe będzie „odzyskanie naszego środowiska internetowego". Jej zdaniem DSA wprowadza regulacje technologiczne w UE na miarę XXI wieku. Wskazała, że wiele wirtualnych usług oddziałuje na codzienne życie obywateli - od spotkań online po zakup świątecznych prezentów.

Według Christel Schaldemose z jednej strony technologia ułatwia nam życie, lecz z drugiej algorytmy rzucają wyzwanie państwom, przyczyniając się do m.in. szerzenia nienawiści i wzmacniając istniejące podziały. Z kolei działalność internetowych gigantów nie jest bez znaczenia dla np. ochrony konsumentów. „To musi się skończyć. Z tego powodu tworzymy nowe ramy - aby to, co jest nielegalne offline, było również nielegalne online".

Czytaj też

Czas na dalszą procedurę

Przewodnicząca parlamentarnej Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Anna Cavazzini dodała, że obecnie platformy dyktują zasady, jednak DSA ma określić sposoby, jak radzić sobie z zabronionymi treściami i ich moderacją. Powinno to przynieść korzyść użytkownikom i wszystkim państwom.

Dzisiejsze głosowanie Komisji otwiera drogę dalszej procedurze głosowania przez eurodeputowanych na styczniowej sesji plenarnej, a następnie podjęcia negocjacji z Radą" - wskazała Anna Cavazzini.

Czytaj też

Ważne zmiany dzięki DSA

Projekt unijnych przepisów dotyczących usług cyfrowych został przedstawiony przez Komisję Europejską pod koniec 2020 roku. Jak informowaliśmy na naszym portalu, według autorów proponowane prawo przywraca równowagę pod względem odpowiedzialności poszczególnych uczestników interakcji online: użytkowników, platform i organów publicznych. Podstawą zmian mają być wartości europejskie, zgodnie z którymi dobro obywateli stoi na pierwszym miejscu.

Na łamach #CyberMagazynu wskazywaliśmy, że DSA lepiej chroni konsumentów oraz ich prawa podstawowe w internecie, ustanawiając precyzyjne ramy regulujące przejrzystość i zakres odpowiedzialności platform internetowych, poza tym sprzyjają innowacjom, wzrostowi gospodarczemu i konkurencyjności na jednolitym rynku.

Akt o usługach cyfrowych ma znacznie usprawniać mechanizmy usuwania nielegalnych treści oraz skutecznej chronić prawa użytkowników w internecie, w tym swobodę wypowiedzi. Zwiększa też poziom kontroli publicznej nad działalnością platform internetowych.

Konkretne propozycje, które są kluczowe z perspektywy DSA oraz znacznie więcej na ten temat można znaleźć w poniższym odnośniku.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany
Reklama