Reklama

Polityka i prawo

Kod źródłowy mObywatela. Znamy opinię DKWOC i ABW

DKWOC i ABW odpowiedziało na nasze pytania dotyczące mObywatela
DKWOC i ABW odpowiedziało na nasze pytania dotyczące mObywatela
Autor. Pxhere

Publikacja kodu źródłowego aplikacji mObywatel nie przestaje budzić kontrowersji. Czerwcowa zmiana ustawy o mObywatelu wykreśliła termin publikacji kodu źródłowego apki oraz dodała obowiązek uzyskania opinii CSIRT MON, CSIRT GOV oraz CSIRT NASK. Mamy stanowisko DKWOC i ABW.

Pierwotnie kod aplikacji mObywatel miał być opublikowany w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Dokładnie 1 lipca weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, która wykreśliła datę publikacji kodu oraz wprowadziła nowy zapis, który stanowi:

Minister właściwy do spraw informatyzacji, po uzyskaniu opinii CSIRT GOV, CSIRT MON i CSIRT NASK, o których mowa w art. 2 pkt 1–3 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 913 i 1703), udostępni w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej kod źródłowy aplikacji mObywatel w zakresie niezagrażającym bezpieczeństwu tej aplikacji oraz jej użytkowników lub systemu mObywatel.

Czytaj też

Reklama

Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji

Kilka dni temu zapytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji o stan prac oraz zakres i datę publikacji kodu. Dowiedzieliśmy się, że resort „jest jeszcze w trakcie kontaktów roboczych z CSIRT-ami i prac związanych z uzyskaniem opinii.” Usłyszeliśmy również, że zakres publikacji wraz z przewidywaną datą będzie możliwy do określenia dopiero po uzyskaniu opinii CSIRT-ów.

Czytaj też

Skierowaliśmy zapytania w tej sprawie także do CSIRT MON, CSIRT GOV i CSIRT NASK. Uzyskaliśmy odpowiedź od ABW i DKWOC.

Stanowisko CSIRT GOV

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała nam, że „Ministerstwo Cyfryzacji nie przesłało - aż do teraz - prośby o uzyskanie opinii CSIRT GOV.”

Dowiedzieliśmy się również, że CSIRT GOV nie planuje publikacji opinii wymienionej w ustawie. ”Wskazana opinia będzie przekazana do Ministerstwa Cyfryzacji” - stwierdzono w nadesłanej nam odpowiedzi.

Stanowisko CSIRT MON

Z kolei - jak wynika z naszych informacji - Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni nie otrzymało od Ministerstwa Cyfryzacji prośby o uzyskanie opinii CSIRT MON w wspomnianej sprawie.

„Ponadto pragnę poinformować, iż z chwilą przygotowania i przekazania przez CSIRT MON takowej opinii, jej dysponentem stanie się Ministerstwo Cyfryzacji” – zaznaczył ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik DKWOC.

Podsumowanie

Dotychczas zarówno CSIRT MON i CSIRT GOV nie otrzymały prośby o uzyskanie opinii, która jest wprost wymieniona w wspomnianej ustawie. Stoi to w kontrze do zapewnień ministerstwa w kwestii kontaktów roboczych z CSIRT-ami. Nie uzyskaliśmy też odpowiedzi od CSIRT NASK na skierowane do CERT-u pytania.

Miejmy nadzieję, że już niedługo poznamy przewidywaną datę i zakres publikacji kodu źródłowego mObywatela.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze