Reklama

Polityka i prawo

Koalicja na rzecz walki z dezinformacją. Trzy państwa podejmują rękawicę

USA budują nową międzynarodową koalicję. Tym razem dotyczy ona walki z dezinformacją.
USA budują nową międzynarodową koalicję. Tym razem dotyczy ona walki z dezinformacją.
Autor. Nicole Geri/Unsplash

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Kanada stworzyły koalicję, której celem jest walka ze światową dezinformacją. Do sojuszu mają dołączać kolejne podmioty międzynarodowe zainteresowane zwalczaniem tego zjawiska. Jakie pomysły przedstawiają sygnatariusze?

Dezinformacja to dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa społeczeństwa, ale i państwa. Dlatego też co i rusz powstają nowe inicjatywy, których celem jest zwalczanie tego zjawiska. Jednym z nich ma być najnowszy amerykańsko-kanadyjsko-brytyjski sojusz.

Czytaj też

Reklama

"Czas na wspólne działania"

„Teraz jest czas na wspólne podejście do obcych informacji i zagrożenia manipulacją – chodzi o budowę koalicji, która będzie wzmacniać i odpowiadać na manipulacje informacyjne” – czytamy na stronie „The Guardian”.

Konkretny cel nowo zawartego porozumienia dotyczy definiowania, identyfikowania oraz oznaczania operacji, których celem jest sianie dezinformacji na świecie. Jak czytamy, głównym założeniem twórców ma być ochrona bezpieczeństwa narodowego oraz zachodnich społeczeństw przed manipulacją płynącą ze strony rządów takich państw, jak Rosja czy Chiny.

Działanie ma polegać m.in. na dokładnej analizie i identyfikacji treści, które przenikają do zachodniej infosfery. „Chcemy promować prawdziwe informacje. Zależy nam na wskazywaniu tych operacji, które są tworzone przez chiński rząd lub Kreml, a nie są przez nie oznaczane” – stwierdził James Rubin, specjalny wysłannik z US State Global Engagement Centre.

Czytaj też

Reklama

Oznaczać źródła

Zdaniem Rubina, celem koalicji nie jest likwidacja materiałów dezinformacyjnych, ale raczej oznaczanie treści, które mogą wprowadzać w błąd, poprzez przypisywanie im prawdziwych autorów danych twierdzeń. Cel jest jeszcze jeden – to chęć ujawnienia tajnych operacji dezinformacyjnych. Za przykład może posłużyć rosyjska działalność dezinformacyjna w Afryce.

Jako przykład podany jest następujący komunikat: „Zamiast dezinformacji pt. »USA ma broń biologiczną na Ukrainie«, można dać „Rosja/Russia Today mówi, że USA ma broń biologiczną na Ukrainie”.

„Zawsze będą istnieć ludzie, którzy uwierzą w szalone rzeczy, ale przynajmniej będą mieli powiedziane, skąd ta informacja dokładnie pochodzi” – stwierdził Rubin.

Więcej na temat dezinformacji uderzającej w Ukrainę pisaliśmy m.in. tutaj.

Czytaj też

Trójkąt Weimarski i dezinformacja

Co ciekawe, opisywana inicjatywa nie jest jedynym międzynarodowym działaniem, które dotyczy wspólnej walki z dezinformacją. 12 lutego państwa Trójkąta Weimarskiego (Francja, Polska, Niemcy) wspólnie zadeklarowały gotowość do ścisłej współpracy na rzecz zwalczania propagandy Kremla. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. w tym tekście.

/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama