Reklama

Polityka i prawo

Janusz Cieszyński: Współpraca podstawą systemu cyberbezpieczeństwa

fot. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa/ Twitter
fot. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa/ Twitter

„Podstawą systemu cyberbezpieczeństwa jest współpraca między rządem, przedsiębiorcami i startupami” – stwierdził podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions&Cities Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

W dniach 1-3 września w Krynicy-Zdroju odbywa się CYBERSEC CEE Regions&Cities. Redakcja CyberDefence24.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Podczas konferencji głos zabrał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W swoim przemówieniu online ocenił, że jednym z kluczowych elementów w systemie cyberbezpieczeństwa są ludzie i współpraca między nimi. Dlatego istotne jest porozumienie między rządem, przedsiębiorcami, biznesem oraz startupami.

„Potrzebujemy więcej współpracy – nie tylko w obrębie rządu, ale także z przedsiębiorcami i startupami. To jeden z najważniejszych elementów cyberbezpieczeństwa. I właśnie do współpracy Państwa zapraszam” – podkreślił Janusz Cieszyński.

Dodał, że „Jedną rzeczą, którą należy podkreślić w imieniu polskiego rządu: najważniejsze w cyberbezpieczeństwie, w całym świecie zachodnim, jest podkreślenie roli współpracy. Musimy robić więcej, wzmacniać współpracę i rozszerzać jej zakres”.

Jego zdaniem trzeba dostosować zasadę „potrzeby wiedzy” w tym zakresie do rzeczywistości i wyzwań XXI wieku. „Wiedza na tematy związane z cyberbezpieczeństwem, wyzwaniami potrzebna jest szybko” – zaznaczył sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

W swojej przemowie podkreślił także rolę ekspertów i biznesu, którzy najlepiej wiedzą „co ma zostać wykonane w tym zakresie”, a rolą polityka jest sprawienie, by te założenia weszły w życie, by można je było wdrożyć.

Zdaniem Cieszyńskiego cyberbezpieczeństwo będzie sektorem o rosnącym znaczeniu i wpływie na rzeczywistość, dlatego konieczna jest współpraca na wielu polach, w całej branży, by można było skutecznie działać i „myśleć nie tylko ideach, ale także o tym, co powinno zostać wykonane”, by za rok można było ocenić, że „idziemy do przodu”.

Podczas wydarzenia będzie mowa także o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w wymiarze konwencjonalnym, w tym o przyszłości amerykańskiej obecności wojskowej w Europie, czy o nowej koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego i dezinformacji, a także o wyjściu z kryzysu gospodarczego, który jest wynikiem wybuchu pandemii COVID-19, w tym z uwzględnieniem takich tematów jak innowacje w różnych, najbardziej istotnych branżach jak energetyka czy przemysł, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, Zielony Ład i jego konsekwencje dla rolnictwa, HUBy innowacji cyfrowych, technologie kosmiczne w kontekście regionu Małopolski, czy wymiar sprawiedliwości 2.0.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama