Reklama

Polityka i prawo

Interpol: cyberprzestępcy wykorzystują pandemię do szkodliwych działań

fot. Massimiliano Mariani / Wikimedia Commons / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
fot. Massimiliano Mariani / Wikimedia Commons / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa dała wiele możliwości działania dla cyberprzestępców. Wykorzystują oni znane już sposoby ataku podłączając się pod elektryzujący użytkowników sieci temat pandemii – wynika z informacji przygotowanej przez Interpol.

Interpol informuje o wykrytym wzroście cyberzagrożeń w związku z pandemią COVID-19. W krótkim opracowaniu odnośnie wykrytych zjawisk przestępczych w sieci wskazuje na działania przestępcze, które nasiliły się w związku z pandemią. 

W ramach opracowania wskazuje przede wszystkim na wzrost liczby domen zarejestrowanych ze słowami kluczowymi „COVID” lub „corona”. Takie działania mają na celu wykorzystanie okoliczności w związku ze wzmożonym zainteresowaniem i poszukiwaniem w sieci odnośnie pandemii. Interpol przytacza wyniki badań przeprowadzonych przez Palo Alto Networks wskazujących na wykrytych (stan na koniec marca) 2 022 złośliwych domen oraz 40 261 domen wysokiego ryzyka. 

Interpol zwraca również uwagę na wzrost oszustw internetowych oraz phishing. Wykryto działalność polegającą na tworzeniu fałszywych stron internetowych powiązanych z tematyką pandemii za pomocą których ofiary zachęcane są do otwierania zainfekowanych odnośników. Organizacja zwraca również uwagę na złośliwe oprogramowanie zbierające dane o użytkownikach.

Interpol w jednostronicowym raporcie wskazuje również na złośliwe oprogramowanie, które wykorzystywane jest przeciwko infrastrukturze krytycznej jak szpitale i centra medyczne. Jak podkreślono jednak, działania te ukierunkowane są zazwyczaj na zakłócanie działań systemu i w większości nie mają na celu kradzieży informacji.

Międzynarodowa organizacja policji zwraca również uwagę na podatności wynikające z pracy zdalnej. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele organizacji przeszło w tryb pracy zdalnej, co powoduje, że cyberprzestępcy poszukują możliwości ominięcia środków ostrożności i zabezpieczeń w celu kradzieży danych.

Zagrożenia w cyberprzestrzeni z jakimi borykają się osoby fizyczne, firmy i infrastruktura krytyczna, będą ewoluować, powodując szkody na całym świecie, zgodnie z szybko zmieniającymi się warunkami społecznymi i gospodarczymi – wskazuje Interpol. Jednocześnie podkreśla, że przewidywany jest dalszy wzrost cyberprzestępczości wraz z ewolucją zagrożeń.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama