Reklama

Polityka i prawo

IGF 2021 w Katowicach: globalna dyskusja o rozwoju internetu

fot. Szymon Fischer/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Szymon Fischer/ Unsplash/ Domena publiczna

Pięciodniowy Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021 rozpoczyna się w poniedziałek w Katowicach. W spotkaniu udział wezmą m.in. przedstawiciele ONZ, rządów, organizacji pozarządowych i biznesu z całego świata. Do udziału w wydarzeniu (na miejscu i online) zarejestrowało się ok. 5,7 tys. osób. Redakcja CyberDefence24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia. 

IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma być miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem. 

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

Czytaj także: Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Co to oznacza?

Goście Szczytu

W Szczycie, poza przedstawicielami polskiego rządu: premierem Mateuszem Morawieckim czy sekretarzem stanu ds. cyfryzacji w KPRM Januszem Cieszyńskim, udział wezmą przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, na czele z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. gospodarczych i społecznych Liu Zhenminem i wysoką komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet-Jerią.

Ponadto swój udział potwierdziło także: ok. 30 ministrów z całego świata odpowiedzialnych za cyfryzację, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Prezydent RP Andrzej Duda ma być gościem online.

Warsztaty, dyskusje, sesje grupowe

Program tzw. „dnia zero” Szczytu Cyfrowego (6 grudnia) oraz jego fazy głównej (7-10 grudnia) to warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i sesje networkingowe. To również sesje z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych.

Temat przewodni dyskusji w pierwszym dniu Szczytu Cyfrowego – „dniu zero”, to globalne ożywienie gospodarcze. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia 7 grudnia – zaplanowano m.in. sesje parlamentarną i parlamentarny okrągły stół na temat podejścia legislacyjnego do cyfrowej przestrzeni zorientowanej na użytkownika, który ma otworzyć wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Technologie i legislacja 

Od wtorkowego popołudnia do piątkowego popołudnia przewidziano ok. 300 paneli poświęconych kwestiom obecnych i przyszłych technologii, legislacji, technologiom cyfrowym czy infrastrukturze. Dużo uwagi ma być poświęconej wykorzystaniu sieci przez administrację i biznes. Pojawią się wątki związane z kompetencjami w świecie cyfrowym czy dotyczące cyberbezpieczeństwa.

W programie IGF 2021 znajdują się też warsztaty zaproponowane przez osoby ze wszystkich stron świata. Swój pomysł mógł zgłosić każdy. ONZ wybrało 83 warsztaty, dotyczące m.in. ochrony dzieci w internecie, zrównoważonej konsumpcji w ramach e-commerce, cyfrowych praw i obowiązków, czy wolności słowa w internecie.

Szczyt pod egidą ONZ łączy pięć grup interesariuszy, układających przyszłość cyfrowego świata: biznes, administrację, świat nauki, organizacje pozarządowe i technologiczne. Wątkiem wiodącym ma być jednak zaangażowanie młodych ludzi: organizatorzy chcą ich zaprosić do spotkania się z ekspertami z całego świata, ministrami cyfryzacji, przedstawicielami Komisji Europejskiej i ONZ.

Protokół z wydarzenia

Polscy organizatorzy tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowali jednak ostatniego dnia przedstawienie Protokołu z Katowic – Katowice Protocol.

Protokół ma zawierać główne tematy, główne kierunki, w których powinna toczyć się dyskusja o świecie cyfrowym, wśród nich – mają być kwestie kompetencji cyfrowych, cyberbezpieczeństwa, infrastruktury i usług. Protokół ma być dokumentem, do którego będzie można odnosić się podczas kolejnych dużych wydarzeń dotyczących internetu na świecie.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama