Polityka i prawo
Huawei: swoją pozycję na rynku 5G zawdzięczamy wieloletnim inwestycjom
Jak stwierdził w rozmowie z PAP dyrektor ds. marketingu Huawei Wireless Solutions dr Peter Zhou, koncern jest obecnie liderem w obszarze technologii 5G dzięki wieloletnim inwestycjom w badania i rozwój, które firma rozpoczęła dekadę temu.
"Od 2009 r. firma zwiększyła wydatki w tym obszarze z 14,3 mld juanów do 89,7 mld juanów w 2017 r." – poinformował. Jak dodał w ciągu następnych 10 lat chiński koncern planuje zainwestować w badania i rozwój 10 proc. rocznych przychodów. Od 2008 r. do 2017 r.r Huawei przeznaczył na badania i rozwój łącznie 394 mld juanów.
Według przewidywań koncernu do 2025 r. na świecie będzie już 100 mld urządzeń łączących się z internetem, a dzięki technologii 5G możliwe będzie znaczne szybsze przesyłanie dużych pakietów danych czy oddających rzeczywisty obraz plików zdjęciowych lub wideo.
Polska jest jednym z państw o najszybszym rozwoju infrastruktury cyfrowej, ale zdaniem Zhou nadal ma duży potencjał wzrostu. W Polsce działa już centrum innowacji Huawei, centrum treningowe, a w 2019 r. chiński koncern chce uruchomić tutaj również centrum badań i rozwoju oraz centrum wsparcia technicznego.
Łącznie w 14 instytutach, laboratoriach oraz centrach badań i rozwoju Huawei na świecie pracuje 80 tys. osób (całkowite zatrudnienie to 180 tys. pracowników). W Polsce jest to ponad 250 osób, które posiadają certyfikat ekspercki Huaweia.
Jak zauważył Zhou, bez nakładów "nie można uczestniczyć w grze o rynek", a tym bardziej o pozycję lidera. Według EU Industrial R&D Investment Scoreboard Huawei w 2018 r. zainwestował w badania i rozwój 11,33 mld euro i tym samym ulokował się na piątej pozycji za Samsungiem (13,44 mld euro), Alphabetem (13,39 mld euro), Volkswagenem (13,14 mld euro) i Microsoftem (12,3 mld euro).
Zhou podkreślił, że obecnie Huawei współpracuje z pięcioma wiodącymi producentami zestawów układów scalonych (m.in. Intelem, Samsungiem i Qualcommem), ponad 40 operatorami (m.in. T-mobile, Orange, BT i Vodafone) oraz ponad 280 firmami (m.in. Philipsem, Audi, Microsoftem, Siemensem i Boschem).
Przedstawiciel koncernu zauważył, że współpraca jest również kluczowa w zakresie "rozwoju standardów dla technologii 5G". Jednocześnie zaprezentował dane Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych za 2018 r., pokazujące, że Huawei uzyskał pierwsze miejsce w liczbie posiadanych w obszarze sieci piątej generacji patentów (1,97 tys.). Tuż za nim uplasowały się kolejno Nokia (1,47 tys.), LG (1,45 tys.) i Ericsson (1,44 tys.).
Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ang. European Telecommunications Standards Institute, ETSI) to niezależny instytut standaryzacyjny, jego podstawowym zadaniem jest opracowywanie norm niezbędnych do stworzenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego.
SZP/PAP