Reklama

Polityka i prawo

Huawei chce stworzyć ekosystem cyberbezpieczeństwa

Fot. Kārlis Dambrāns/flickr
Fot. Kārlis Dambrāns/flickr

W rozmowie z PAP przedstawiciele Huawei przekonywali, że firma chce zbudować „kompletny ekosystem cyberbezpieczeństwa”. Jak sami tłumaczyli - ”żaden pojedynczy element nie zapewni bezpieczeństwa całej sieci”.

"Wraz z technologią chmurową i sztuczną inteligencją zwiększają się wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Huawei zamierza zainwestować 2 mld dolarów w dalszy rozwój inżynierii oprogramowania i praktykę" – zapowiedział zastępca dyrektora ds. publicznych Huawei Matthew Ma. Dodał, że do zapewnienia bezpieczeństwa sieci konieczny jest nie tylko rozwój technologii, ale również m.in. szkolenie pracowników, a także ochrona i odpowiednie zarządzanie łańcuchem dostaw (w tym śledzenie źródeł materiałów i różnych etapów produkcji).

Badania z zakresu cyberbezpieczeństwa prowadzone są w laboratoriach Huawei Security Innovation Lab. Poza Chinami działają one również w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Kanadzie.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa od miesięcy naciska na sojuszników, by wykluczyli Huaweia z udziału w modernizacji sieci telekomunikacyjnych. Zdaniem Waszyngtonu sprzęt chińskiej produkcji może zostać wykorzystany przez Pekin do celów szpiegowskich. USA i Australia oficjalnie wykluczyły Huaweia z udziału we wdrażaniu technologii 5G na ich terytoriach. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa urządzeń koncernu zgłaszały również m.in. Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Norwegia i Niemcy. Z kolei Komisja Europejska przedstawiła zestaw rekomendacji ws. działań, jakie państwa unijne mogą podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne sieci 5G w UE. Cześć państw członkowskich nie zdecydowała jeszcze, czy dopuści Huawei do prac nad swoją siecią 5G.

Odnosząc się do sprawy wiceprezes ds. publicznych Huawei Wakie Wu zapewnił, że "zarzuty USA wobec sprzętu firmy nie są prawdziwe". Podkreślił również, że chiński koncern jest aktywnym członkiem wielu organizacji i grup współpracujących ze sobą w celu wypracowania standardów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Wu dodał, że choć w przypadku Stanów Zjednoczonych Huawei zdecydował się dowodzić swojej niewinności na drodze sądowej, w kwestii obaw innych krajów koncernowi pozostaje "być otwartym i transparentnym oraz podejmować współpracę z ich rządami". Przypomniał również, że w tym celu na początku marca zostało uruchomione centrum cyberbezpieczeństwa w Brukseli (HEEC).

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama