Reklama

Polityka i prawo

Holandia nie wyklucza blokowania podmiotów w sieci 5G

Fot. Faungg's photos/Flickr/CC 2.0
Fot. Faungg's photos/Flickr/CC 2.0

Władze Holandii ujawniły plany dotyczące przetargów na pasma 5G, które zakładają możliwość blokowania dostawców sprzętu mających bliskie powiązania z obcymi rządami lub agencjami wywiadowczymi.

Sekretarz stanu ds. konsumentów, małej i średniej przedsiębiorczości, telekomunikacji i poczty Mona Keijzer podkreśliła w oświadczeniu, że pierwszy przetarg obejmie pasma 700, 1400, i 2100 MHz i odbędzie się do 30 czerwca. Władze szacują jego wartość na 900 mln euro.

Mają w nim wziąć udział trzej główni dostawcy usług telekomunikacyjnych w Holandii: NV, VodafoneZiggo i T-Mobile.

"Krytyczne elementy sieci będą dostarczone tylko przez wiarygodne podmioty. (...) Wykluczenie niewiarygodnego podmiotu nastąpi w sytuacji, w której powstanie podejrzenie, że może wykorzystać w negatywny sposób lub wyłączyć holenderską infrastrukturę sieciową, albo gdy ma powiązania z obcym rządem włączając w to szpiegostwo" - tłumaczyła w dokumencie Keijzer. Nie wymieniła z nazwy żadnej firmy.

Przetarg na pasmo 3,5 MHz, najczęściej wykorzystywane w sieciach 5G, został z przyczyn technicznych opóźniony przez holenderski rząd. Aukcja na to pasmo spodziewana jest na początku 2022 roku.

Usługi łączności 5G dostępne są obecnie w dziewięciu europejskich krajach, w tym w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Włoszech. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama