Reklama

Polityka i prawo

Hakerzy bez litości. Portugalski resort zdrowia zaatakowany

Fot. Pxfuel.com/Domena publiczna
Fot. Pxfuel.com/Domena publiczna

Ministerstwo zdrowia Portugalii zostało zaatakowane przez cyberprzestępców, którzy wykradli m.in. dane osób zatrudnionych w resorcie oraz hasła dostępu do ich kont elektronicznych. Do zdarzenia miało dojść w lipcu.

Resort zdrowia Portugalii potwierdził, że doszło do ataku na infrastrukturę informatyczną ministerstwa, a straty wyrządzone przez hakerów "są analizowane przez Krajowe Centrum ds. Cyberbezpieczeństwa".

Według dziennika "Correio da Manha" atak mieli przypuścić hakerzy ukrywający się pod nazwą Cyber Team. Z informacji lizbońskiej gazety wynika, że przestępcy o wykradzeniu poufnych danych ministerstwa poinformowali na Twitterze. Umieścili tam listę nazwisk pracowników portugalskiego ministerstwa zdrowia, a także ich hasła dostępu do logowania się do skrzynek elektronicznych.

Choć portugalskie media nie podają wyników prowadzonego śledztwa, przypominają, że w połowie lipca władze Wielkiej Brytanii, Kanady oraz USA oskarżyły rosyjskich hakerów o ataki na ośrodki naukowe prowadzące badania nad szczepionką przeciwko COVID-19.

W Portugalii dotychczas zmarło po zakażeniu koronawirusem 1697 osób, a zainfekowaniu uległo 48898, z których 33769 zostało już uznanych za uzdrowionych. Od połowy lipca w Portugalii sukcesywnie spada liczba dobowych zachorowań na COVID-19. Między poniedziałkiem a wtorkiem wyniosła ona 127 nowych przypadków, czyli najmniej od czerwca.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama