Reklama

Polityka i prawo

fot. Frances Haugen w Parlamencie Europejskim

Frances Haugen w Parlamencie Europejskim: DMA i DSA zmienią historię

Akt o rynkach cyfrowych i Akt o usługach cyfrowych zmienią historię - powiedziała podczas posiedzenia komisji ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego sygnalistka Facebooka (Meta) i była pracownica tego koncernu - Frances Haugen. Jak podkreśliła, nowe euroregulacje dyskutowane są również w USA, które mają wspólne cele i wyzwania z UE.

Reklama

Haugen, w trakcie swojego wystąpienia przed komisją, powiedziała że Akt o rynkach cyfrowych to "być może najważniejszy akt ustawodawczy w historii regulujący rynki cyfrowe, sprawiający, że będą one lepsze, zachowując jednocześnie wolność słowa".

Reklama

Jak podkreśliła, dzięki niemu "w Europie mamy teraz nowe podejście do moderacji treści", bo "Akt o usługach cyfrowych skupia się na projektowaniu systemów, zamiast na mówieniu, jaki jest dobry lub zły dyskurs".

Haugen o problemach Facebooka

Reklama

Zdaniem sygnalistki, problemem Facebooka jest to, że skupia się tylko na moderowaniu treści. "Facebook bardzo różni się od jakiegokolwiek innego przedsiębiorstwa, które posiada podobną siłę" - mówiła.

Czytaj też

"Gdyby to było jakiekolwiek inne przedsiębiorstwo produkujące np. samochody, moglibyśmy sprawdzić, czy są one bezpieczne. Facebook jest zupełnie inny, ponieważ widzimy jedynie małą część na ekranach, a wszystko co na to wpływa, dzieje się gdzie indziej. Facebook wykorzystuje tę poufność, by działać gdzie indziej" - oceniła Haugen.

Jej zdaniem DSA sprawi, że bezpieczeństwo produktów cyfrowych będzie na tym samym poziomie dla wszystkich użytkowników "niezależnie od języka".

Czytaj też

"To pierwszy zestaw holistycznych zasad, obowiazujących niezależnie od użytkownika" - podkreśliła Haugen, dodając, że w DSA istotnym elementem jest całościowa analiza ryzyka, a nie tylko skupianie się na poszczególnych aspektach działalności platform cyfrowych.

Działalność firm a interes publiczny

Jej zdaniem firmy takie jak Facebook powinny zmienić mentalność i paradygmat myślenia oraz skupić się na działaniu "w duchu interesu publicznego", tak jak ma to miejsce w przypadku firm finansowych np. udzielających kredytów, które poddawane są nadzorowi ze strony organów pociągających je do odpowiedzialności w przypadku nadużyć.

Czytaj też

"Nie chodzi tu o protekcjonizm, ale o ochronę obywateli na całym świecie" - mówiła Haugen.

Koniec epoki zaufania

"Skończyła się epoka zaufania" - podkreśliła w swoim wystąpieniu Haugen, nawiązując do tego, dlaczego ustanowienie aktów prawnych takich jak DSA i DMA jest konieczne.

Czytaj też

"DSA był dyskutowany w Stanach Zjednoczonych; przed nami stoją podobne wyzwania i możemy znaleźć wspólne rozwiązania, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników i dostęp do badań naukowych" - skwitowała była pracownica Facebooka.

Jak dodała, w pracy nad nowymi przepisami istotne jest to, by prawo to było egzekwowane i nie było wyłącznie martwą regulacją.

"Te dwa akty (DSA i DMA - red.) zmienią historię" - zakończyła.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama