Reklama

Social media

Frances Haugen, fot. YouTube/CBS

Frances Haugen złożyła osiem skarg na działania Facebooka. Dotyczyły zaniedbań bezpieczeństwa i manipulacji

Frances Haugen, była menedżerka Facebooka, poinformowała, że w ciągu ostatnich miesięcy złożyła osiem skarg na działania serwisu do amerykańskich organów regulacyjnych. Zawarte w skargach zarzuty dotyczą zaniedbań w kwestiach bezpieczeństwa, wprowadzania w błąd inwestorów i użytkowników, a także bierną postawę podczas szturmu Kapitolu w styczniu 2021 roku.

W poniedziałek była pracownica Facebooka Frances Haugen, która odpowiada za serię przecieków z firmy, obciążających serwis - ujawniła swoją tożsamość. Chodzi m.in. o dokumenty, które mają poświadczyć, że Instagram należący do Facebooka niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne nastolatków. Jej zdaniem platforma stawia na pierwszym miejscu własny interes, a nie bezpieczeństwo użytkowników.

Był menedżerka Facebooka, która pracowała m.in. w zespole odpowiedzialnym za zwalczanie dezinformacji, udzieliła wywiadu dla stacji CBS. Jej zdaniem dokumenty, jakie wyciekły w ostatnim czasie udowadniają, że koncern Marka Zuckerberga stawia na pierwszym miejscu własny wzrost i zysk, a nie bezpieczeństwo użytkowników.

Osiem skarg na Facebooka

Haugen złożyła co najmniej osiem skarg do amerykańskiego nadzoru finansowego, oskarżając Facebooka o seryjne wprowadzanie w błąd inwestorów i polityków na temat swojego podejścia do bezpieczeństwa. Skargi zostały opublikowane online przez program informacyjny 60 Minut późno w poniedziałek.

Pierwsza skarga złożona do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd odnosi się do zamieszek w Waszyngtonie z 6 stycznia br., kiedy tłum protestujących szturmował Kapitol. Informatorka twierdzi, że Facebook świadomie zdecydował się zezwolić wówczas na dezinformację polityczną.

Heugen twierdzi poza tym, że koncern Zuckerberga przez lata wprowadzał w błąd inwestorów i polityków, przekonując, że podejmuje intensywne działania mające zapewnić bezpieczeństwo w jego serwisach, podczas gdy w rzeczywistości działał w tym obszarze bardzo opieszale, szkodząc nie tylko internautom, ale także demokracji w USA.

Długa lista zarzutów

Jak podaje „The Guardian”, skargi przeciwko Facebookowi obejmują również:

  • podejście firmy do mowy nienawiści,
  • podejście do zdrowia psychicznego nastolatków,
  • monitorowanie handlu ludźmi,
  • w jaki sposób algorytmy firmy promowały mowę nienawiści,
  • preferencyjne traktowanie użytkowników VIP,
  • promowanie przemocy na tle etnicznym,
  • nieinformowanie inwestorów o kurczącej się bazie użytkowników w niektórych grupach demograficznych.

Frances Haugen jest obecnie przesłuchiwana w Kongresie USA w związku z ujawnionymi przez nią informacjami. W momencie publikacji tego tekstu przesłuchania były wciąż w toku.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama