Reklama

Polityka i prawo

EXATEL: w tym roku skupiliśmy się na poprawie efektywności biznesowej organizacji

fot. Jerzy Łabuda / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
fot. Jerzy Łabuda / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

„Pierwotnie zakładaliśmy odzyskanie rentowności w 2021 roku. Z dużą dumą mogę jednak powiedzieć, że udało nam się ją uzyskać już 2020 roku” – rozpoczął konferencję wynikową prezes EXATEL Nikodem Bończa Tomaszewski. Firma zapowiedziała także reorganizację w strukturach spółki, poprawę efektywności biznesowej oraz realizację dużych projektów, w tym również o charakterze międzynarodowym.

„Po sukcesie projektu TAMA zauważyliśmy w jakich obszarach możemy rozwijać się dalej. Pozyskaliśmy grant, który dodatkowo pozwolił nam rozwijać ten projekt dalej” – wspomniał w trakcie prezentacji rocznego podsumowania EXATEL wiceprezes Rafał Magryś, jednocześnie podkreślając, że firma nie zamyka się jedynie na tradycyjne rynki, ale wychodzi również na nowe obszary współpracy. Przedstawiciel spółki zapowiedział także, że przedsiębiorstwo planuje postawić na tworzenie innowacyjnych technologii. „Przewagę buduje się na posiadaniu własnych technologii” – stwierdził Rafał Magryś. EXATEL planuje postawić na trzy kluczowe projekty: budowę światłowodu Polska-USA, stworzenie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi oraz zakończenie projektu #Polskie5G – który jak zapewnia spółka jest już w końcowej fazie. Projekt ten będzie kluczowy dla zastąpienia przestarzałego systemu TETRA dla służb. 

Międzynarodowe projekty państwowej spółki

„Zaproponowaliśmy nowe podejście, jeśli chodzi o wydawanie środków na cyfryzację czy telekomunikację w Polsce. Do tej porty wszystkie programy grantowe były skoncentrowane na zapewnieniu rozwoju polskiej gospodarki” – padło w trakcie konferencji. Kierownictwo państwowej spółki wskazuje, że obecne finansowanie jest nieefektywne zarówno z puntu widzenia klienta jak i całości gospodarki. Dlatego też firma chce postawić na dalszy rozwój projektów międzynarodowych. Pierwszy z kluczowych projektów jest już na finiszu - mowa o budowie teleportu satelitarnego, który ma być gotowy w czerwcu br. Projekt ten jest realizowany na potrzeby resortu spraw zagranicznych oraz klientów komercyjnych.  

Jesteśmy w stanie rozwijać nie tylko projekty związane z software, ale również projekty softwarowo-hardwarowe

Rafał Magryś, Wiceprezes Zarządu

Projekt jest korzystny z dwóch względów: bezpieczeństwa i obronności – wskazał prezes Bończa Tomaszewski w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji o szczegóły projektu światłowodu łączącego Polskę i USA. Ma odgrywać on kluczowe znaczenie z uwagi na obecność wojsk amerykańskich na naszym terytorium oraz, na co wskazał prezes, „jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia ciągłości działania”. W zamierzeniach łącze to będzie o 10% szybsze, dlatego zgodnie z przewidywaniami spółki rozwiązanie okaże się również korzystne dla współpracy w ramach Trójmorza. Projekt przewiduje także utworzenie data center, które zdolne będzie do obsługi dla Europy Środkowej i Wschodniej. Na rozwiązaniu mają skorzystać polskie i amerykańskie firmy z sektora IT i ICT. 

Szacunkowa wartości projektu wynosi 1, 582 mld złotych a na jego realizację potrzeba min. 36 miesięcy – jednak okres ten zależny będzie od czasu, w jakim wydawane będą niezbędne zgody środowiskowe.

Grosz do grosza…. A będzie sukces. W jakim stanie jest polska spółka?

EXATEL zaprezentował wyniki finansowe za 2020 rok. Dane liczbowe wskazują na rozwój polskiej spółki. „Wszystkie plany z 2020 zostały zrealizowane” – oświadczył w trakcie konferencji prezes Nikodem Bończa Tomaszewski. Firma poinformowała także o 3 100 kilometrach (w latach 2017-2020) nowej sieci światłowodowej, w tym również tych na potrzeby infrastruktury krytycznej dla MSWiA oraz MON. Nie wydaje się być to dużym osiągnięciem, jednak – co podkreślało kierownictwo EXATEL – wynik ten został osiągnięty bez zaciągania kredytów. Spółka planuje również na zwiększenie efektywności firmy i poprawę jej sytuacji względem okresu sprzed przejęcia jej przez Państwo. „Budujemy efektywność pracy – minimalnie zwiększyliśmy zatrudnienie w stosunku do stopnia rozwoju firmy” – padło w trakcie konferencji wynikowej.

Podsumowując poprzedni rok, spółka wskazała na optymalizację bazy klientów zagranicznych oraz nowe punkty współpracy z międzynarodowymi operatorami – w Londynie, Moskwie, Kijowie, Pradze i Paryżu. „Chcemy rozwijać naszą działalność w aspekcie międzynarodowym. Udało nam się w ciągu 3 lat wybudować 5 nowych punktów wymiany ruchu. Udało nam się z powodzeniem zoptymalizować sieć pomiędzy Moskwą a Frankfurtem” – stwierdził Rafał Magryś, Wiceprezes Zarządu. Jedną z zasadniczych kwestii będzie reorganizacja spółki-córki ENERGO-TEL, która ma przyczynić się do poprawy efektywności finansowej całej grupy kapitałowej. 

Z uwagi na praktyczne przeniesienie naszego funkcjonowania w ostatnim roku do sieci, nastąpił znaczny rozwój usług cyfrowych. Jednak, co zdumiewające, EXATEL nie odnotował wzrost zainteresowania nowych klientów rozwiązaniami oferowanymi przez spółkę. „Pandemia nie spowodowała w naszym przypadku lawinowego zapotrzebowania na nasze usługi” – padło w trakcie prezentacji osiągnięć spółki z ust prezesa.  

Reklama
Reklama

Komentarze