Reklama

Polityka i prawo

Exatel: Co zmieni nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa?

Szymon Ruman, Exatel / fot. CyberDefence24.pl
Szymon Ruman, Exatel / fot. CyberDefence24.pl

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zostanie przekazana do Komitetu Stałego Rady Ministrów. O projekcie rozmawiamy z Szymonem Rumanem, dyrektorem departamentu sprzedaży w spółce Exatel, która ma szansę zostać operatorem strategicznej sieci bezpieczeństwa. 

Reklama

Jedną z kluczowych kwestii w projekcie nowelizacji KSC są przepisy dotyczące operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa, który ma realizować zadania w ramach tworzenia sieci na rzecz „obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego w aspekcie telekomunikacyjnym”.

OSSB wskazany zostanie w zarządzeniu premiera, a podmiot ten musi spełniać warunki jako: jednoosobowa spółka Skarbu Państwa; przedsiębiorstwo telekomunikacyjne; posiadać infrastrukturę telekomunikacyjną niezbędną do zapewnienia realizacji zadań; środki techniczne i organizacyjne zapewniające bezpieczne przetwarzanie danych w sieci telko; posiadać świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego. Jako "naturalny kandydat" wskazywany jest tutaj Exatel. 

Jednym z najważniejszych punktów jest również powołanie spółki Polskie 5G - przez wspomnianego operatora strategicznego - wspólnie z PFR. Spółka z kolei będzie operatorem 5G na częstotliwościach 703-733 MHz oraz 758-788 MHz. 

Czytaj więcej o projekcie: Kluczowe punkty w nowelizacji KSC: operator strategiczny, spółka Polskie 5G, Fundusz Cyberbezpieczeństwa

O projekcie rozmawiamy z Szymonem Rumanem, dyrektorem departamentu sprzedaży w spółce Exatel. 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama