Polityka i prawo
Europa obawia się chińskiej technologii IT. Nowe rozwiązania w UE
Parlament Europejski jest zaniepokojony obecnością chińskiego sektora IT w Unii Europejskiej. Obawy odzwierciedla fakt przyjęcia przez Europosłów unijnego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów oraz usług IT.
Nowe regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa zostały poparte w Strasburgu przez 586 europosłów, przy 44 głosach przeciw i 36 wstrzymujących się. Ustanawiają one pierwszy okołounijny system certyfikacji cyberbezpieczeństwa, co ma zagwarantować, że certyfikowane produkty, procesy i usługi sprzedawane w krajach UE spełniają standardy bezpieczeństwa cybernetycznego.
Parlament przyjął również rezolucję wzywającą do podjęcia działań na szczeblu UE w sprawie zagrożeń bezpieczeństwa związanych z rosnącą obecnością technologiczną Chin w UE.
Europosłowie wyrażają głębokie zaniepokojenie niedawnymi doniesieniami, że sprzęt 5G może mieć wbudowane "tylne drzwi", które pozwoliłyby chińskim producentom i władzom na uzyskanie nieuprawnionego dostępu do prywatnych danych oraz telekomunikacji w UE.
Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską i państwa członkowskie do dostarczenia wskazówek, jak radzić sobie z zagrożeniami cybernetycznymi i słabymi punktami przy zakupie sprzętu 5G, na przykład poprzez dywersyfikację sprzętu od różnych dostawców, wprowadzenie wielofazowych procesów zamówień i ustanowienie strategii zmniejszenia zależności Europy od zagranicznych technologii cyberbezpieczeństwa.
Apelują również do Komisji o upoważnienie unijnej agencji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego ENISA do pracy nad systemem certyfikacji zapewniającym, że sieć 5G w UE spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Unijne regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa, które zostały już nieformalnie uzgodnione z państwami członkowskimi, dotyczą też certyfikacji infrastruktury krytycznej, w tym sieci energetycznych, wody, dostaw energii i systemów bankowych.
„Ten znaczący sukces umożliwi UE nadążanie za zagrożeniami bezpieczeństwa w świecie cyfrowym przez wiele lat. Prawodawstwo jest kamieniem węgielnym dla Europy. Sprawi, że stanie się ona globalnym graczem w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. Konsumenci, podobnie jak przemysł, muszą być w stanie zaufać rozwiązaniom informatycznym” - powiedziała we wtorek w PE sprawozdawczyni nowych regulacji Angelika Niebler (EPL).
Kraje członkowskie muszą jeszcze formalnie zatwierdzić nowe regulacje o cyberbezpieczeństwie. Wejdą one w życie 20 dni po opublikowaniu.
SZP/PAP