Reklama

Polityka i prawo

Etyka w kontekście sztucznej inteligencji. „Technologia ma służyć człowiekowi, nie odwrotnie”

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Nie można mówić o sztucznej inteligencji, nie wspominając o etyce - zaznaczyła Justyna Orłowska, pełnomocniczka prezesa rady ministrów ds. GovTech, podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Sztuczna inteligencja w moim życiu”, skierowanym do uczniów szkół średnich.

Nie można mówić o sztucznej inteligencji nie wspominając o etyce - to bardzo ważne, abyśmy zawsze pamiętali, że rozwiązania i technologie mają służyć społeczeństwu, a nie odwrotnie. Zachęcam edukatorów ze wszystkich szkół, aby w ich placówkach było miejsce na mówienie o przełomowych technologiach, ale także aby nie zapominać przy tym o czynniku społecznym - podkreśliła pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska podczas otwarcia konferencji zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska wspólnie z GovTech, Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Jak dodała, nowe technologie przenikają wszystkie obszary naszego życia, a sztuczna inteligencja zajmuje wysoką pozycję w na liście priorytetów rozwoju; świadczy o tym realny plan wdrażany w formie uchwały Rady Ministrów – Polityki Sztucznej Inteligencji.

W konkursie „Sztuczna inteligencja w moim życiu wzięło udział 70 prac nadesłanych przez uczniów szkół średnich. Pierwsze miejsce zdobył Kacper Szczęsny z Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim za projekt Maska, czyli aplikację do rozpoznawania, czy dana osoba ma na twarzy maseczkę ochronną. Kolejne miejsca zajęli: Kamil Stępień z Zespołu Szkół nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim, Michał Wencel z I LO w Kędzierzynie-Koźlu, a także Adam Szepietowski z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych nr 17 w Łodzi. Laureaci odebrali nagrody podczas uroczystości w siedzibie kancelarii premiera.

Podczas spotkania Orłowska zainaugurowała także program Liderów Cyfryzacji – kolejną edycję płatnych staży w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Centrum GovTech - wszystkie informacje na ten temat dostępne są na gov.pl/staze.

Rozdanie nagród w konkursie było częścią konferencji zorganizowanej przez Cyfrową Polskę, której tematem była polska tech-rewolucja oraz miejsce sztucznej inteligencji.

Polska gospodarka, by dynamicznie się rozwijać i sprostać globalnym wyzwaniom, które przed nią stoją, potrzebuje po pierwsze kapitału na inwestowanie w nowe technologie - zarówno środków z UE, jak i krajowych - ale także wiedzy, dostępu do nowych rozwiązań technologicznych m.in. sztucznej inteligencji, ale również robotyzacji, 5G - to rzeczy bez których niemożliwe jest budowanie nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki - zaznaczył prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Jak dodał, w Polsce mamy jedne z największych na świecie centrów badawczo-rozwojowych, ulokowanych na naszym terenie przez koncerny światowe i rozchwytywanych przez te koncerny polskich inżynierów. „Mam nadzieję, że jak najwięcej z nich będzie w Polsce tworzyło swoje startupy i rozwijało swoje produkty oraz usługi”- mówił Kanownik.

Joanna Kuszlik-Cichosz, zastępczyni dyrektora ds. administracji w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym, przytoczyła dane, z których wynika, że w latach 2010–2019 w bazie Scopus zidentyfikowano łącznie około 751,2 tys. prac naukowych związanych z tematyką AI. Polscy naukowcy zajęli wysokie 6. miejsce w rankingu liczby prac związanych z tematyką sztucznej inteligencji w UE.

O tym, że sztuczna inteligencja będzie w przyszłości integralną częścią życia przekonany jest także prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik.

„Potrzebujemy jej i potrafimy gospodarować nią mądrze. Już w tej chwili jest obecna w wielu rozwiązaniach gospodarczych, z którymi się stykamy. Niejednokrotnie lepiej niż człowiek potrafi ona analizować różnego rodzaju procesy, lepiej potrafi też reagować na różnego rodzaju niebezpieczeństwa - dodał.

W drugiej części konferencji zorganizowanej online wystąpili eksperci, którzy mówili m.in. o technologiach uczących dostępnych dla każdego, dostosowaniu polskiego prawa tak, by sprzyjało rozwojowi śmiałych projektów opartych o sztuczną inteligencję, a także o tym, czy sztuczną inteligencję można oszukać i jak temu przeciwdziałać.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama