Polityka i prawo
Dziennikarze z Salwadoru pozwali NSO Group za inwigilację Pegasusem
Dziennikarze cyfrowej gazety „El Faro” z Salwadoru pozwali izraelską firmę NSO Group – producenta systemu szpiegowskiego Pegasus – za inwigilację tym narzędziem. Jak twierdzą, doprowadziła ona do fundamentalnego naruszenia ich bezpieczeństwa.
W pozew przeciwko producentowi Pegasusa zaangażowała się grupa dziennikarzy pracujących dla cyfrowej gazety „El Faro" z Salwadoru. Jak argumentują, izraelskie narzędzie doprowadziło do fundamentalnego naruszenia ich bezpieczeństwa, wykradając najbardziej wrażliwe informacje ze smartfonów, z których korzystali.
Oprócz NSO Group, pozew otrzymała również spółka Q Cyber z Izraela, która jest firmą-matką NSO Group. Sprawa ma wsparcie ze strony amerykańskich prawników, złożona została również w sądzie w USA.
Czytaj też
Amerykański wytrych
Dlaczego pozew przeciwko NSO Group został złożony w USA, skoro firma ma siedzibę w Izraelu, a dziennikarze, których prawa naruszono, są z Salwadoru?
Przede wszystkim dlatego, że – jak pisze serwis Dark Reading – w USA znajdują się serwery Apple'a – producenta iPhone'ów, z których korzystali dziennikarze. To właśnie bezpieczeństwo tych serwerów zostało naruszone po to, aby monitorować newsroom gazety z wykorzystaniem Pegasusa. Dlatego też pracownicy tego medium zdecydowali się złożyć swój pozew w północnej Kalifornii.
Czytaj też
Kto szpiegował dziennikarzy Pegasusem?
Dziennikarze „El Faro" twierdzą, że Pegasusa przeciwko nim wykorzystywał rząd Salwadoru. Inwigilacja miała miejsce podczas realizacji tematów, które miały związek przede wszystkim z naruszaniem praw człowieka, a w pracy przy nich reporterzy często komunikowali się przez swoje smartfony z pragnącymi zachować anonimowość i podlegającymi prawnej ochronie źródłami. Wśród rozmówców dziennikarzy znajdowali się również pracownicy ambasady USA – twierdzi serwis, który dotarł do dokumentów sądowych złożonych przez newsroom.
Jak stwierdzono w pozwie, „Pegasus naruszył w fundamentalny sposób bezpieczeństwo powodów, ale także bezpieczeństwo ich kolegów, źródeł i członków rodziny". Dodatkowo, w dokumentach podkreślono, że inwigilacja Pegasusem wywarła ogromny i niszczycielski wpływ zarówno na ich życie zawodowe, jak i prywatne.
Czytaj też
Pegasus – globalne narzędzie nadzoru
O tym, jak groźny jest Pegasus i jak działa ten system, pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście .
W CyberDefence24.pl opisywaliśmy również wyniki dziennikarskiego śledztwa międzyredakcyjnego, w którym ujawniono, że z wykorzystaniem tego systemu inwigilowani byli zarówno ludzie mediów, jak i prawnicy, a także aktywiści i przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, podobnie jak i politycy sprzeciwiający się rządom autorytarnym.
Wreszcie, na naszych łamach można przeczytać również o sprawie wykorzystania Pegasusa do inwigilacji osób w Polsce. Na bieżąco relacjonujemy również rozwój wypadków na forum komisji PE ds. wyjaśnienia kwestii inwigilacji tym systemem szpiegowskim.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany