Reklama

Polityka i prawo

Donald Trump kontroluje przetarg na chmurę Pentagonu

Fot. Gage Skidmore/flickr
Fot. Gage Skidmore/flickr

Jak informuje agencja Bloomberga, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump stwierdził, że „bardzo poważnie” przygląda się przetargowi dotyczącemu usług chmurowych na potrzeby departamentu obrony. Porozumienie o wartości 10 mld dolarów prawdopodobnie zostanie podpisane z Amazon. 

"Otrzymuję wiele skarg na kontrakt z Pentagonem i firmę Amazon" - powiedział reporterom Trump podczas spotkania z holenderskim premierem Markiem Ruttem w Białym Domu.

Według prezydenta przetarg nie był przeprowadzony w sposób konkurencyjny. Choć uczestniczyło w nim wiele firm, to ich przedstawiciele mieli się skarżyć, że wymagania dostosowano tak, by faworyzować koncern Amazon - dostarczającego platformę Amazon Web Services lidera na rynku usług chmurowych. W przetargu konkuruje z nim Microsoft ze swoją platformą Azure, w kwietniu wykluczono firmy IBM i Oracle.

Przetarg dotyczy tzw. projektu JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure), a kontrakt może zostać zawarty jeszcze w sierpniu. Plan wdrożenia usług chmury obliczeniowej Pentagon ogłosił w ubiegłym roku i zapowiedział, że perspektywa finansowa 10 mld dolarów obejmuje umowę na okres kolejnych 10 lat.

"Poproszę (Pentagon) o bardzo poważne przyjrzenie się sprawie, by rozeznać się w sytuacji" - powiedział Trump. "W bardzo niewielu sprawach spotkałem się z podobną liczbą skarg (...). Nie tylko pytań na temat przetargu od rozmaitych mediów, ale skarg ze strony różnych firm jak Microsoft, Oracle i IBM. Wielkie firmy narzekają na kontrakt" - zaznaczył.

Bloomberg przypomniał, że wcześniej w tym tygodniu prezydent miał mówić o obawach dot. przetargu swoim doradcom, po lekturze korespondencji między jednym z republikańskich polityków a Pentagonem.

Przedstawiciele partii Republikańskiej wcześniej wskazywali, że przetarg od początku tworzony był dla Amazona, a między firmą Jeffa Bezosa a departamentem obrony wystąpił konflikt interesów - przypomniał Bloomberg.

Niektórzy zwolennicy obecnego podejścia Pentagonu sprzeciwili się komentarzom prezydenta. Czterech republikańskich członków senackiej komisji sił zbrojnych w czwartek wystosowało do Trumpa list, w którym utrzymują, że jak najszybsze rozstrzygnięcie przetargu jest "kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego".

"Kolejne opóźnienia mogą tylko zaszkodzić naszemu bezpieczeństwu i podwyższyć koszty kontraktu" - dodali.

Choć Trump nie wymienił nazwiska szefa Amazona Jeffa Bezosa, to od dłuższego czasu krytykuje menadżera w różnych sprawach w swoich wpisach na Twitterze.

Jak przypomniał Bloomberg, Oracle prowadziło kampanię lobbingową przeciw decyzji Pentagonu o zawarciu kontraktu na usługi chmurowe z pojedynczym przedsiębiorstwem. W zeszłym tygodniu firma przegrała jednak w sądzie sprawę, w której sugerowała nieuczciwe warunki przetargu departamentu obrony.

IBM w oświadczeniu wydanym po komentarzach Trumpa podkresliło, że firma "od dłuższego czasu zgłaszała poważne wątpliwości dotyczące struktury przetargu JEDI". Firma sugeruje, że najlepsze byłoby rozwiązanie wielochmurowe, a nie wykorzystanie technologii zwycięskiej firmy.

Bloomberg zaznaczył, że możliwa interwencja prezydenta w kontrakt byłaby rzadkością, gdyż procedury przetargowe chronione są przez przepisy mające zapobiec politycznemu wpływaniu na wyniki. Rządowe agencje musza w jasny sposób podawać wymagania i kryteria wyboru firm. Przedsiębiorstwo, które odpadło z przetargu, może zaskarżyć decyzję do sądu federalnego. 

SZP/PAP

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama