Polityka i prawo
Czy Polska dostanie od USA wsparcie finansowe, aby zdecydowała się wykluczyć Huaweia?
Projektowane w USA nowe prawo - Transatlantic Telecommunication Security Act - zakłada pomoc finansową dla państw Europy Środkowej, które wykluczą z budowy swoich sieci telekomunukacyjnych chińską firmę Huawei, uznaną przez Stany Zjednoczone za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Serwis Spider’s Web+, który jako pierwszy poinformował o możliwości otrzymania przez Polskę środków na mocy tej ustawy, zwraca uwagę, że nowa amerykańska legislacja odwołuje się wprost do polskiej ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która może stanowić furtkę do wykluczenia chińskiej firmy z budowy sieci łączności 5G.
Rezygnacja z chińskiego sprzętu może być jednak dla Polski kosztowna - zarówno, jeśli chodzi o wydatki na sam sprzęt, który Huawei oferuje w cenach bardziej korzystnych niż inni dostawcy, jak i poprzez przymuszenie operatorów telekomunikacyjnych i innych firm do wymiany już wykorzystywanego sprzętu łączności na nowy, pochodzący od bezpiecznych dostawców.
Spider’s Web+ zauważa, że Polska może stracić również w relacjach gospodarczych z Chinami, które po niekorzystnej dla jednego ze swoich flagowych koncernów decyzji mogą podjąć działania odwetowe i np. zablokować import polskiej wieprzowiny.
Co mówi Transatlantic Telecommunication Security Act?
W myśl nowej amerykańskiej ustawy, Stany Zjednoczone mogą udzielić pomocy logistycznej, ale i finansowej w rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej 5G swoim europejskim sojusznikom „w celu zwalczania wpływów Chin”.
Środkami miałaby dysponować powołana dwa lata temu rządowa agencja DFC - Development Finance Corporation, czyli bank rozwojowy USA, który ma inwestować w projekty rozwojowe w krajach o mniejszych lub średnich dochodach - pisze Spider’s Web+.
Pod koniec 2020 r. według serwisu, zarząd DFC zatwierdził 300 mln dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Transatlantic Telecommunication Security Act zostało wsparte przez część państw Trójmorza (Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia) oraz Kosowo i Macedonię Północną. Serwis zaznaczył, że informacje te potwierdziła polska ambasada w Waszyngtonie.
Według Spider’s Web+, Cyfryzacja KPRM poinformowała, że strona amerykańska nie konsultowała z nimi projektu nowego prawa.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Klawiatura
Polska nie dostanie żadnej pomocy bo nie ma takiej potrzeby. Polska dostanie wytyczne i termin realizacji.