Polityka i prawo
Cyfrowy system identyfikacji w służbie zdrowia. Lekarze pozwali japoński rząd
Japońscy lekarze pozwali rząd za nałożenie obowiązku wprowadzenia rządowego systemu w placówkach ochrony zdrowia, przeznaczonego do sprawdzania statusu ubezpieczenia pacjentów. Ich zdaniem to dodatkowe obciążenie, a nakaz ustanowiono niezgodnie z konstytucją.
Główne stowarzyszenie lekarzy Tokyo Medical Practitioners Association pozywa japoński rząd za nałożenie obowiązku stosowania identyfikatorów cyfrowych w usługach zdrowotnych. Chodzi o wymianę kart ubezpieczeniowych pacjentów na „Mój numer" od kwietnia 2023 r. –podaje serwis Biometric Update.
Rozwiązanie zakłada możliwość wprowadzenia kodu PIN lub biometrii twarzy (dostawcą jest firma SAFR) w celu uzyskania dostępu do dokumentacji medycznej i innych usług.
Jak informuje „The Mainichi”, pozew został złożony 22 lutego br. w Sądzie Okręgowym w Tokio i podpisały się pod nim 274 osoby.
Czytaj też
Niezgodne z konstytucją
Powodowie zwracają uwagę, że aby rząd nakazał placówkom medycznym akceptację cyfrowych identyfikatorów, należy zmienić ustawę o ubezpieczeniach zdrowotnych.
W praktyce jednak japońskie władze postanowiły jedynie wprowadzić poprawki do rozporządzenia ministra zdrowia, nakładając na placówki medyczne obowiązek wdrożenia systemu dla weryfikacji ubezpieczenia za pomocą „Mój numer”. Takie podejście narusza art. 41 konstytucji - wskazuje „Biometric Update”.
Czytaj też
Obciążenie finansowe
Ponadto, w pozwie zawarto sprzeciw dotyczący korzystania z nowego systemu identyfikacji cyfrowej „Mój numer” ze względu na koszty jego wdrożenia. Instalacja rozwiązania w placówce wynosi 700 tys. jenów (ok. 5,2 tys. dol.), co sprawia, że dla niektórych przychodni to duże obciążenie.
„Jeśli starsi lekarze, którzy dobrze znają swoją społeczność, zamkną dla niej swoje drzwi, lokalna opieka medyczna ulegnie pogorszeniu. To, co robi rząd, niszczy opiekę medyczną” – zaznaczył na łamach „The Mainichi” Akio Suda, szef Tokyo Medical Practitioners Association.
Powodowie domagają się od rządu wsparcia finansowego w ramach odszkodowania za to, że naruszono ich swobodę prowadzenia działalności medycznej.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].