Reklama

Polityka i prawo

Trwają prace nad nową wersją mObywatela. Co zmieni się w aplikacji?

Co zmieni się w aplikacji mObywatel?
Co zmieni się w aplikacji mObywatel?
Autor. gov.pl/ Modyfikacje: Grupa Defence24

Obecnie trwają prace nad nowym interfejsem oraz funkcjami w aplikacji mObywatel. Już wkrótce cyfrowy portfel dokumentów ma zostać zrównany z plastikowymi odpowiednikami, dzięki czemu na przykład potwierdzimy swoją tożsamość w urzędzie przy pomocy smartfona.

Reklama

Obecnie w aplikacji mObywatel można skorzystać z okazania dowodu osobistego, e-Recepty, złożyć wniosek – np. oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną, wniosek o zakup preferencyjny węgla dla gospodarstw domowych oraz o refundację podatku VAT za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych; skorzystać z funkcji „naruszenia środowiskowe” (zgłosić incydent, który może mieć niekorzystny wpływ na środowisko); czy użyć opcji „Polak za granicą”.

Reklama

Dodatkowe funkcjonalności, które już teraz można dodać do swojego „cyfrowego portfela” to „Karta Dużej Rodziny”, legitymacja emeryta-rencisty, mLegitymacja Studencka; mLegitymacja UUT (zniżki dla pracowników kolei); legitymacja adwokacka (jeśli komuś przysługuje); mPojazd (dane dot. karty pojazdu, OC, z dowodu rejestracyjnego); mPrawo Jazdy (dane z plastikowego prawa jazdy oraz licznik punktów karnych); unijny Certyfikat COVID; Bilkom – bilety kolejowe; a także Małopolską Kartę Aglomeracyjną (jeśli kogoś obejmuje). Posłowie mają również dostęp do cyfrowej legitymacji poselskiej.

W tej chwili wygląda to tak, że każdy sam kształtuje widok w swojej aplikacji, dodając do pulpitu dokumenty, z których korzysta.

Reklama

Nowa wersja aplikacji

Natomiast pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński zaprezentował w krótkim materiale wideo, jak ma wyglądać nowy, bardziej intuicyjny interfejs.

Z dodatkowych opcji, które widzimy, jest m.in. PWZ Pielęgniarki i Położnej (dla tej grupy zawodowej). Z udzielonych przez ministra odpowiedzi wynika, że nowa wersja mObywatela ma pojawić się między czerwcem a lipcem br. i dodał, że „będzie wiele nowych funkcji”, w tym np. opcja dotycząca informacji w sprawie jakości powietrza.

Prace nad aplikacją mObywatel

Przypomnijmy, że w marcu br. Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat.

Czytaj też

Zakłada ona, że cyfrowy dokument tożsamości – znajdujący się w aplikacji mObywatel – będzie na równi z „tradycyjnym”, plastikowym odpowiednikiem.

Dodatkowo, jak zapowiedziano - po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu pojawią się nowe cyfrowe dokumenty: poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego; ograniczone prawo wykonywania zawodu: pielęgniarki, położnej; legitymacja osoby niepełnosprawnej; legitymacja służbowa nauczyciela; legitymacja doktoranta; tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Dodatkowo studenci będą otrzymywali w pierwszej kolejności cyfrową wersję legitymacji, a mLegitymacja szkolna będzie dostępna dla każdego ucznia, jeśli rodzic nie wyrazi sprzeciwu.

Co istotne jednak, cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można posługiwać się za granicą i wnioskując o nowy dowód osobisty.

Nowa ustawa przewiduje także, że jednostki samorządu terytorialnego i inne pomioty będą mogły w aplikacji udostępnić lokalne dokumenty (np. karty członkowskie, kartę mieszkańca miasta itd.).

Inną funkcjonalnością mają być też powiadomienia push – wskazujące na zmianę danych w rejestrach państwowych, o konieczności aktualizacji tych danych czy o zbliżających się opłatach np. podatkowych, ponieważ w mObywatelu dostępne będą również usługi e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja umożliwi płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.

„Aplikacja rządowa ma przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe. To będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktów z urzędami” – informował na początku marca br. wiceminister Adam Andruszkiewicz.

Jak z kolei ogłosił minister Paweł Lewandowski podczas jednego z posiedzeń sejmowej Komisji Cyfryzacji, każdy obywatel będzie mógł zweryfikować kod źródłowy aplikacji mObywatel.

Jest ona dostępna zarówno na telefony z systemem Android w Google Play, jak i iOS – w App Store. Aby z niej korzystać, trzeba zalogować się poprzez Profil Zaufany.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama