Polityka i prawo

Cyberobrona krajów afrykańskich. Wielka Brytania przekaże miliony funtów

fot. rupixen / pixabay
fot. rupixen / pixabay

Wielka Brytania zapowiedziała, że zainwestuje 22 miliony funtów w ramach pomocy krajom w Afryce i Indo-Pacyfiku w budowaniu ich cyberobrony. Celem jest uniemożliwienie Chinom, Rosji i innym krajom wypełnienie luki w bezpieczeństwie tych krajów.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab stwierdził, że Wielka Brytania i jej partnerzy muszą podjąć działania w celu zapewnienia, że ​cyberprzestrzeń będzie wolna, otwarta i pokojowa w obliczu wrogich państw, które chcą podważyć demokratyczne wybory i zamienić internet w przestrzeń bezprawia – informuje Agencja Reutera.

„Szczerze mówiąc, musimy także uniemożliwić Chinom, Rosji i innym krajom wypełnienie próżni. To oznacza zrobienie o wiele więcej dla wsparcia najbiedniejszych i najbardziej narażonych krajów” – wskazał minister Raab cytowany przez Reuters. 

Działania te mają na celu wyprzedzenie Chin, Rosji i innych państw w zagospodarowaniu tej luki bezpieczeństwa. Zgodnie z zapowiedziami brytyjskiego ministra inwestycja ma zostać wykorzystana do wsparcia krajowych zespołów reagowania cybernetycznego, doradztwa w zakresie masowych kampanii uświadamiających na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz do współpracy z globalną agencją koordynującą policję, Interpolem, w celu utworzenia nowego centrum operacji cybernetycznych w Afryce.

Centrum to działałoby w całej Etiopii, Ghanie, Kenii, Nigerii i Rwandzie, pomagając w walce z cyberprzestępczością w szybko rozwijających się gospodarkach – wskazuje Agencja Reutera.

Komentarze

    Czytaj także