Reklama

Polityka i prawo

Cyberatak na włoski urząd skarbowy

hacker
Autor. Christoph Scholz/Flickr/CC BY-SA 2.0

Włoski urząd skarbowy (Agenzia delle Entrate) padł ofiarą cyberataku. W ramach incydentu miało dojść do kradzieży ok. 78 GB danych - podają lokalne media.

Reklama

Włoska agencja prasowa ANSA informuje, że za cyberatakiem prawdopodobnie stoi grupa LockBit, która słynie z kampanii ransomware.

Reklama

Firma zajmująca się bezpieczeństwem IT Swascan wskazuje, że cyberprzestępcy opublikowali w darkwebie komunikat dotyczący incydentu. Podkreślają w nim, że urząd ma 5 dni na zapłacenie okupu. W przypadku braku spełnienia żądań członkowie LockBit zagrozili opublikowaniem skradzionych plików.

Władze instytucji zwróciły się do specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z prośbą o zbadanie sytuacji - podaje ANSA.

Reklama

Przypomnijmy, że w maju we Włoszech doszło do incydentu, w ramach którego strona tamtejszej policji przestała działać. Za atakami typu DDoS stali członkowie prorosyjskiej grupy Killnet.

Wypowiedzieli oni wojnę 10 państwom. Mowa o: USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Łotwie, Rumunii, Litwy, Estonii, Ukrainie i Polsce. W naszym kraju też już doszło do incydentów, o czym jako pierwsi informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama