Polityka i prawo
Cieszyński o systemie danych medycznych: Zgoda pacjenta jest kwestią fundamentalną
„System e-zdrowie jest zbudowany w taki sposób, że każda operacja, która dzieje się na naszych danych jest ewidencjonowana. Wszelkie operacje związane z uzyskiwaniem danych pacjenta są związane z tym, że niezbędna jest jego zgoda” - powiedział Janusz Cieszyński, komentując sprawę dotyczącą bezpieczeństwa danych pacjentów.
"Ten, kto ma dostęp do systemu gabinet.gov.pl i poda PESEL pacjenta, może sprawdzić wszystko o lekach przepisanych danej osobie" - podały "Fakty" TVN.
Pisaliśmy między innymi o tym, że "wpisując w system PESEL danej osoby można było dowiedzieć się wszystkiego o lekach przez nią stosowanych. Oznacza to w skrócie, że każdy lekarz mógł sprawdzić dane określonego pacjenta. W systemie znajdują się: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz lista leków pacjenta wraz z datą ich wypisania i wykupienia".
Czytaj też
Odpowiedź ministra
Do sprawy ustosunkował się minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński. "System e-zdrowie jest zbudowany w taki sposób, że każda operacja, która dzieje się na naszych danych jest ewidencjonowana. Wszelkie operacje związane z uzyskiwaniem danych pacjenta są związane z tym, że niezbędna jest jego zgoda" – podkreślił w TVN minister Cieszyński.
"(...) To właśnie zgoda pacjenta jest w tym przypadku kwestią fundamentalną. Dlatego, że w ochronie zdrowia większość rzeczy dzieje się właśnie po wyrażeniu przez nas, pacjentów, zgody" – stwierdził Cieszyński.
Dopytywany, co w sytuacji, gdy pacjent nie wyrazi zgody na sprawdzenie danych przez lekarza, a lekarz to zrobi, Cieszyński odparł, że jest to "sytuacja, w której lekarz popełnia przestępstwo".
To – jak mówił – sytuacja, którą można porównać do tego, że lekarz bez zgody pacjenta zapoznaje się z danymi papierowymi na temat pacjenta. "Różnica jest taka, że w przypadku systemu elektronicznego rozwiązania tego rodzaju pozwalają na sprawdzenie, kto i kiedy zapoznawał się z informacjami na temat pacjenta" – wskazał.
Dopytywany o to, czy pacjent nie powinien otrzymywać powiadomień o tym, że np. lekarz sprawdził dane pacjenta, odpowiedział: "takie rozwiązanie da się wprowadzić". "Myślę, że jest to naturalny cykl, jeśli chodzi o rozwój tych rozwiązań w systemie e-zdrowie" – wskazał.
"System elektroniczny, w przeciwieństwie do papierowych, gwarantuje rozliczalność, czyli gwarantuje możliwość sprawdzenia, czy informacje w systemie były przeglądane i przez kogo" – podkreślił Cieszyński.
PAP/MG
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].