Reklama

Polityka i prawo

Bezpieczeństwo danych pacjentów. Każdy lekarz mógł sprawdzić twoją historię choroby

Kiedy problemy z systemem gabinet.gov.pl zostaną usunięte?
Kiedy problemy z systemem gabinet.gov.pl zostaną usunięte?
Autor. Christine Sandu/ Unsplash

Ten, kto ma dostęp do systemu gabinet.gov.pl i poda PESEL pacjenta, może sprawdzić wszystko o lekach przepisanych danej osobie - podały “Fakty” TVN. Co z bezpieczeństwem danych pacjentów?

Reklama

Kolejny incydent dotyczący służby zdrowia i bezpieczeństwa danych pacjentów w tak krótkim czasie - “Fakty” TVN podają , że po problemach z wystawianiem e-recept oraz po aferze z odwołanym już ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ( więcej na ten temat pisaliśmy na naszych łamach między innymi w tym materiale ) pojawił się problem z systemem gabinet.gov.pl.

Reklama

Wpisując PESEL danej osoby można było dowiedzieć się wszystkiego o lekach przez nią stosowanych. Oznacza to w skrócie, że każdy lekarz mógł sprawdzić dane określonego pacjenta. W systemie znajdują się: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz lista leków pacjenta wraz z datą ich wypisania i wykupienia.

Czytaj też

Zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów?

Fakt występowania takiego problemu potwierdził prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski w rozmowie z TVN, który stwierdził, że to “zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów”. Wrażliwe informacje miały pojawić się w serwisie niecałe dwa tygodnie temu.

Reklama

Po uzyskaniu od dziennikarzy TVN informacji o możliwości podglądu leków stosowanych przez dowolnego pacjenta tylko na podstawie jego PESEL, Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej powiadomił o tym fakcie Ministrów odpowiedzialnych za e-zdrowie. Te dane powinny być dostępne tylko dla lekarza, który leczy danego pacjenta, a pacjent musi wiedzieć, kiedy i przez kogo są sprawdzane. To podstawa bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania” - poinformowała w oświadczeniu Naczelna Izba Lekarska.

Za problemy z cyfryzacją systemów służby zdrowia odpowiada - poza Ministerstwem Zdrowia - także minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Miał już zostać poinformowany o problemie przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

Poprosiliśmy ministra Janusza Cieszyńskiego oraz resort cyfryzacji o komentarz do sprawy. Tekst uzupełnimy, jak tylko otrzymamy odpowiedź.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama