Polityka i prawo
Cieszyński o nowych dowodach: do gmin trafiły pierwsze czytniki linii papilarnych
”Zakończyło się postępowanie w sprawie zakupu czytników linii papilarnych, które umożliwią wydawanie dowodów osobistych z odciskami palców; pierwsze urządzenia trafiły do kilkuset urzędów gmin” - wyjaśnił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM.
Nowe dowody osobiste - z odciskami palców i podpisem posiadacza - początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu.
Aby przesunąć termin, od kiedy wydawane będą nowe dowody, w lipcu uchwalono pilną nowelizację przepisów. Na jej podstawie minister ds. informatyzacji w porozumieniu z ministrem ds. wewnętrznych wyda komunikat, w którym wskazany zostanie "dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców". Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw co najmniej dwa tygodnie przed tym dniem. Termin nie jest jeszcze znany.
"Ustawa jasno wskazuje, że w odpowiednim momencie, kiedy będziemy już znali ten termin, wspólnie wydamy taki komunikat" - powiedział Cieszyński, pytany na wspólnej konferencji z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem, kiedy zostaną wdrożone nowe dowody.
Koniec postępowania
Minister poinformował też, że postępowanie w sprawie zakupu czytników się zakończyło. "Pierwsze czytniki już trafiły do kilkuset urzędów gmin w Polsce. Sukcesywnie będą tam dostarczane" - wskazał.
"Zależy nam na tym, aby - ze względu na to, że to jest inny model, oczywiście - wszystko było na spokojnie przetestowane, żeby też samorządowcy mieli pewność, że ten sprzęt funkcjonuje dokładnie tak, jak powinien funkcjonować, i żeby nie było żadnych problemów z obsługą dla obywateli" - powiedział Cieszyński.
Po zmianach, które wejdą w życie w dniu wskazanym w komunikacie, do e-dowodów (dowodów z warstwą elektroniczną) wprowadzona zostanie druga cecha biometryczna, tj. dwa odciski palców w formatach cyfrowych.
Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów powróci zaś podpis posiadacza. Pojawi się też oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej. Zarówno odciski palców, jak i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe).
Od kiedy nowe dowody?
Wprowadzenie do dowodów odcisków palców powoduje, że nie można wnioskować o taki dokument online - takiej możliwości nie ma już od 27 lipca. Usługa ta będzie dostępna w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia, ale właśnie z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców. Osoby, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, będą mogły skorzystać z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników, umożliwiającej pobranie odcisków palców poza urzędem. Takie stacje znajdą się w każdym powiecie.
Nowe dowody, tak jak te wydawane od 2019 roku, co do zasady ważne będą 5 lub 10 lat. Pięcioletni okres ważności będą miały dowody dzieci poniżej 12. roku życia. Z kolei dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą ważne przez 12 miesięcy. Wyjątkiem, związanym również z pilną nowelizacją przepisów, jest termin ważności dowodów osób powyżej 12. roku życia wydawanych od 2 sierpnia do dnia wdrożenia nowych dowodów. Te dokumenty będą ważne nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.
Zmiany w dowodach osobistych nie powodują konieczności wymiany tych już posiadanych - będą ważne przez okres, na jaki zostały wydane.
Wdrożenie dowodu z odciskami palców jest podyktowane przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.
Rozwiązania powinny zostać wprowadzone 2 sierpnia, ale Polska nie jest jedynym krajem, który wydłużył ten termin. Podobnie stało się w przypadku Belgii, Bułgarii, Estonii, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany