Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: jedyną strategią wobec narracji proputinowskich jest ich eliminacja

Janusz Cieszyński/ fot. CyberDefence24.pl

Jedyną strategią wobec proputinowskich narracji jest ich ściąganie, eliminacja, nie pozwalanie na to, by osoby, które ją powielają, mogły robić z mediów społecznościowych arenę dla swoich działań - powiedział w poniedziałek w rozmowie z Polskim Radiem pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Minister, pytany o to, czy Polska jest gotowa na walkę z rosyjską dezinformacją, która pozostaje równie problematyczna jak cyberataki, stwierdził, iż nasz kraj dostrzega ten problem i aktywnie mu się przeciwstawia.

"Na wniosek Polski odbyło się spotkanie w formacie ministrów ds. cyfryzacji UE i szefów dużych platform internetowych. Widzimy po tym spotkaniu, że są efekty, że platformy zaczęły zmieniać swoją politykę, to jest też zgodne z tymi apelami, które kieruje pod ich adresem rząd ukraiński" - powiedział Cieszyński.

Jak dodał, "to Ukraina jest największą ofiarą dezinformacji".

Regulaminy wielkich platform nieadekwatne w czasie wojny

"Uważamy, że regulaminy (platform internetowych - red.), które powstały na czas pokoju, nie sprawdzają się w czasie wojny" - powiedział w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia Cieszyński.

"Cieszy nas fakt, że widzimy tę refleksję i że to podejście się zmienia, że w tych regulaminach pojawiają się takie zmiany, które mówią o tym, że dezinformacja związana z działaniami wojennymi na Ukrainie powinna być traktowana w szczególny sposób i nie powinno być odstępstwa od tych reguł (usuwania takich treści - red.)" - mówił minister.

Jak dodał, w administracji istnieje duża świadomość problemu narracji ukierunkowanych na podsycanie nienawiści wobec Ukraińców i dzielenie polskiego społeczeństwa w związku z falą uchodźców.

"Skupiamy się i na tym temacie, nie ma teraz miejsca na to, żeby podsycać nienawiść, mówić rzeczy, które są nieprawdziwe i mają służyć dzieleniu Polaków. Jedyną strategią wobec proputinowskiej narracji jest jej ściąganie, nie pozwalanie na to, żeby osoby które ją powielają mogły robić z mediów społecznościowych arenę dla swoich działań" - skwitował tę kwestię Cieszyński.

System do rejestracji uchodźców po testach, ruszy od środy

Pytany o to, kiedy ruszy system do rejestracji osób przybywających do Polski z Ukrainy, minister Cieszyński poinformował, że w weekend odbyło się wdrożenie testowe w dwóch urzędach z udziałem osób z Ukrainy.

"Jesteśmy gotowi, by od środy ruszyć na pełną skalę. To co najważniejsze w tym procesie, to żeby uświadomić wszystkim, że to jest coś co tak naprawdę już istnieje, bo wcześniej była możliwość nadania numeru PESEL obcokrajowcowi, natomiast ten PESEL (z systemu przygotowanego w związku z napływem osób z Ukrainy - red.) będzie dużo bezpieczniejszy, bo żeby to zrobić, wymagane jest złożenie wniosku, udostępnienie odcisków palców, przekazanie zdjęcia biometrycznego - taka sama procedura jak przy polskim dowodzie osobistym" - wyjaśnił polityk.

Jak dodał, dla osób z Ukrainy dostępny będzie również cyfrowy dokument zbliżony do mObywatela, a także Profil Zaufany.

O tym, w jaki sposób przybywający do Polski Ukraińcy mogą uzyskać numer PESEL pisaliśmy w naszym serwisie tutaj .

Podwyższona gotowość w cyberprzestrzeni dłużej?

Cieszyński pytany był również o kwestie związane z cyberatakami na polskie systemy IT . Jego zdaniem Polska skutecznie odpiera szkodliwą aktywność.

Jak podkreślił minister, stan podwyższonej gotowości w naszym kraju zostanie najpewniej "przedłużony o kolejne dni bo działania wojenne wciąż trwają i tak długo jak one będą trwać, my uważamy, że jest podwyższone ryzyko jeśli chodzi o cyberataki" - zaznaczył.

Zdaniem Cieszyńskiego obecnie nie obserwuje się zbytnio zwiększonej liczby cyberataków, jednak widoczna jest aktywność świadcząca o zwiększonym zainteresowaniu adwersarzy polską infrastrukturą w cyberprzestrzeni.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.