Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: do OSE chcemy podłączyć nawet 100 tys. sal lekcyjnych. Rusza pilotaż

Autor. CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM)/Twitter

Nawet 100 tys. sal lekcyjnych chcemy podłączyć do OSE, wiemy, że jest w Polsce wiele szkół, gdzie OSE dociera do jednego punktu. W przyszłym tygodniu uruchamiamy nabór szkół do programu pilotażowego w różnych obszarach – powiedział podczas wtorkowego Kongresu OSE minister w KPRM ds. cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Reklama

Cieszyński wskazał, że w ramach programu OSE bardzo ważne są przyłącza do szybkiego internetu w szkołach. „Wiemy, że jest wiele szkół w Polsce, gdzie OSE dociera do jednego punktu, a potem nie ma >>pajęczyny pociągniętej po całym budynku<<" – powiedział minister.

Reklama

„Chcemy nawet 100 tys. sal lekcyjnych podłączyć do OSE. Aby to dobrze zrobić, rozpoczynamy od pilotażu" – dodał.

Czytaj też

Jak wskazał, w ramach pilotażu do OSE podłączone zostaną szkoły, które odpowiadają na różne wyzwania, działają na różnych obszarach i mają różne warunki.

Reklama

„Nabór będziemy chcieli uruchomić w przyszłym tygodniu. 10 tys. szkół już teraz przysłało nam ankiety, to jest mniej więcej połowa – mamy nadzieję, że w tym pilotażu będzie duże zainteresowanie, a kiedy ruszymy z programem, to będzie naprawdę sukces" – powiedział Cieszyński.

OSE to inwestycja w lokalny biznes

Obecny podczas inauguracji Kongresu OSE dyrektor PIB NASK Wojciech Pawlak wskazał, że w programie OSE do tej pory wzięło udział już ponad 400 operatorów. „To przeważnie operatorzy lokalni" – dodał.

Jak zauważył, „OSE wspiera rozwój lokalnego biznesu, to nie są tylko kadry dla kadr".

Pawlak podkreślił, że program OSE realizuje dwa cele zapisane w ustawie go regulującej. Są to rozwój kompetencji cyfrowych i wspieranie programu nauczania.

Czytaj też

„To nie jest program skończony, przed nami zmaganie się z wyzwaniami. Cieszę się, że NASK pod aktywnym nadzorem i z pomocą pana ministra jest w stanie budować kolejne programy, które będą wsparciem dla państwa" – zwrócił się do zasiadających na widowni przedstawicieli branży edukacyjnej Pawlak.

Czym jest OSE?

OSE to Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dający szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia się do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu – czytamy na stronie programu.

Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jego założenia realizuje Państwowy Instytut Badawczy NASK, który jest operatorem OSE.

Czytaj też

Do celów progamu należy m.in. udostępnienie szkołom w Polsce dostępu do szybkiego internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów i otwarcie ich na nowe technologie, wspomaganie procesu kształcenia w szkołach, a także promowanie zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama