Reklama

Polityka i prawo

Chiński rząd chce wykorzystać WeChat. W tle "walka ze szpiegostwem"

Autor. Marten Newhall/Unsplash

Agencja szpiegowska w Chinach założyła profil na platformie WeChat. Na koncie wzywa się chińskie społeczeństwo do przyłączenia się do walki ze szpiegostwem.

Reklama

CNN opisało funkcjonowanie jednostki chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, które odpowiada za nadzorowanie wywiadu i kontrwywiadu.

Reklama

Organ mający w swym działaniu przypominać amerykańskie CIA i FBI w poniedziałek uruchomił konto na posiadającej ponad miliard użytkowników platformie społecznościowej WeChat. We wtorek ministerstwo opublikowało tam swój pierwszy post.

Ochrona za donos

Post dotyczył zwalczania szpiegostwa za pomocą zmobilizowania całego społeczeństwa. Według ministerstwa organy bezpieczeństwa narodowego powinny umożliwiać zgłaszanie zachowań, które zdaniem obywateli mogą wskazywać na działania „szpiegowskie". Za współpracę przewidziane są nagrody, a osoby przekazujące informacje mają być objęte ochroną. „Ulepsz mechanizm zgłaszania szpiegostwa poprzez chwalenie, nagradzanie i ochronę osób i organizacji, które zgłaszają szpiegostwo", aby „znormalizować mechanizm uczestnictwa ludzi w pracy kontrwywiadowczej" – cytuje treść wpisu CNN.

Reklama

Działanie ministerstwa wpisuje się w wieloletnią politykę chińskich władz, które od lat „zachęcają" społeczeństwo do informowania o podejrzanych zagranicznych wpływach. Za czasów rządów Xi Jinpinga działania te przybrały na sile.

Czytaj też

Polityka realizowana od lat

Post ministerstwa na WeChacie nie bez przyczyny pojawił się akurat w takim momencie. Od kilku tygodni w Chinach obowiązuje zaktualizowane prawo dotyczące kontrwywiadu, które mówi m.in. o tym, że serwisy informacyjne, nadawcy, stacje telewizyjne czy dostawcy internetu powinni brać udział w „edukacji antyszpiegowskiej".

Ustawa dotycząca kontrwywiadu została uchwalona w Chinach w 2014 roku. Ostatnie poprawki doprowadziły do rozszerzenia definicji szpiegostwa, także na „dokumenty, dane, materiały lub przedmioty związane z bezpieczeństwem narodowym", co de facto oznacza wkraczanie państwa w kolejne elementy życia publicznego.

Wykorzystanie WeChata, o którym jeszcze do niedawna mogliśmy pisać, że stanowi platformę cyfrowego protestu, stanowi kolejny krok w stronę coraz bardziej totalnej władzy w Chinach.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze