Reklama

Polityka i prawo

Były szef MSZ Chin po swojej dymisji jest wymazywany z internetu

Autor. Zibik/Unsplash

Ze stron chińskiego MSZ zniknęły niemal wszystkie informacje związane z Qin Gangiem. Qin był szefem resortu dyplomacji od grudnia, w czerwcu przestał pojawiać się publicznie, a 25 lipca chińskie władze poinformowały o jego dymisji.

Reklama

Krótko po opublikowaniu dekretu o odwołaniu Qin Ganga ze stanowiska szefa dyplomacji ze stron rządowych zaczęły znikać wszelkie wpisy związane z jego osobą.

Reklama

Początkowo uwagę internautów zwróciła trwająca klika dni "aktualizacja" stron z informacjami o ministrach i kierownictwie ministerstwa. Podstrona "Szef ministerstwa" na portalu w każdej z sześciu wersji językowych pokazuje jedynie z komunikat "Trwa aktualizacja informacji...".

Podobnie próby odnalezienia stron, na których pada nazwisko ministra, kończą się niepowodzeniem. Choć wyszukiwarki internetowe nadal pokazują w wynikach wyszukiwania setki stron ze słowami "Qin Gang", to po kliknięciu odnośnika wyświetla się komunikat "Odwiedzona strona nie istnieje lub została usunięta", po czym następuje przekierowanie do strony głównej.

Reklama

Czytaj też

Powrót do czasów Mao

Portal Radio Free Asia (RFA) przypomina, że w erze Mao Ze Donga w czasach rewolucji kulturalnej wyżsi urzędnicy, którzy wypadli z łask "byli często usuwani z annałów partyjnych – i historii partii".

"Wygląda na to, że ten sam los spotkał Qin Ganga, powodując, że świat zaczął się drapać po głowie i zastanawiać, dlaczego Chiny, tak nieprzejrzyste jak zawsze, nic nie mówią" – pisze RFA.

Wymazanie danych stawia także pod znakiem zapytania słowa rzeczników MSZ, którzy od miesiąca wyjaśniali, że nieobecność Qina była spowodowana jego złym stanem zdrowia.

Zniknięcie Qina wywołało burzę spekulacji, że 57-letni Qin, uważany za powiernika prezydenta Xi Jinpinga, wypadł z łask lub jest przedmiotem oficjalnego śledztwa, w związku z rzekomym romansem z dziennikarką.

"Brak wyjaśnień stawia więcej pytań, niż daje odpowiedzi" - mówi Ja Ian Chong, politolog z National University of Singapore. "Podkreśla to również nieprzejrzystość i nieprzewidywalność, a nawet arbitralność obecnego systemu politycznego" - komentuje ekspert cytowany przez agencję Reutera.

Rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedziała w czwartek podczas briefingu, że Chiny ujawnią "w odpowiednim czasie" informacje dotyczące byłego ministra Qin Ganga.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama