Reklama

Polityka i prawo

Budowa sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Kiedy decyzja odnośnie zaangażowania Huawei?

Fot. Christoph Scholz/Flickr/CC 2.0
Fot. Christoph Scholz/Flickr/CC 2.0

Władze Wielkiej Brytanii do końca roku podejmą decyzję ws. ewentualnego wykluczenia chińskiego koncernu Huawei z udziału w budowie krajowej sieci 5G - zapowiedziała we wtorek sekretarz stanu ds. cyfrowych, kultury, mediów i sportu Nicky Morgan.

Podczas rozmowy z BBC Morgan podkreśliła, że liczy, iż rząd "będzie w stanie zrobić coś do jesieni". Dodała, że Londyn musi podjąć w tej sprawie "właściwą decyzję", która zapewni sieci telekomunikacyjnej bezpieczeństwo.

W czerwcu br. Chiny przestrzegły Wielką Brytanię przed wykluczeniem firmy Huawei z udziału w projekcie budowy sieci 5G. Zdaniem Pekinu taka decyzja byłaby "bardzo złym sygnałem".

Miesiąc wcześniej były szef brytyjskiego wywiadu (MI6) Richard Dearlove ostrzegł, że Huawei stwarza tak wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, iż rząd nie może mu pozwolić nawet na ograniczoną rolę w budowaniu sieci 5G.

Jego zdaniem zdolność do kontrolowania komunikacji i danych transmitowanych kanałami Huawei da chińskiej firmie możliwość sprawowania kontroli nad "społeczeństwami i innymi narodami".

W kwietniu media ujawniły, że rząd Wielkiej Brytanii zdecydował, że firma Huawei nie zostanie zaangażowana do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G, jednak będzie mogła uczestniczyć w tworzeniu mniej istotnych elementów systemu telekomunikacyjnego.

Stany Zjednoczone przestrzegają sojuszników przed korzystaniem z urządzeń Huawei przy budowie sieci łączności bezprzewodowej 5G, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez Chiny w celach szpiegowskich. Huawei zdecydowanie zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama