Polityka i prawo
Brytyjski wywiad bierze na cel propagandę antyszczepionkową
Propaganda antyszczepionkowa rozpowszechniana przez wrogie państwa stała się celem ofensywnych operacji w cyberprzestrzeni prowadzonych przez Wielką Brytanię - informuje brytyjski magazyn The Times.
Brytyjska agencja wywiadu radioelektronicznego GCHQ, która odpowiedzialna jest za identyfikowanie oraz eliminowanie zagrożeń cyfrowych będzie zwalczać działania dezinformacyjne, które są powiązane z Rosją. Fake newsy odnośnie szkodliwości szczepionek mają być inspirowane przez Kreml.
Zadaniem GCHQ będzie usunięcie propagandowych informacji o szkodliwości szczepionek z Internetu, a w szczególności z mediów społecznościowych. Brytyjska agencja wywiadowcza ma skupić się na tych treściach, które wiążą się z działalności wrogich państw oraz podjąć działania ukierunkowane na zakłóceniu komunikacji podmiotów odpowiedzialnych za szerzenie propagandy. Nie wiadomo dokładnie o jaki rodzaj operacji chodzi, ale warto przypomnieć, że w 2018 roku USCYBERCOM podczas wyborów do Kongresu zablokowała działania rosyjskiej fabryki trolli, efektywnie uniemożliwiając podjęcie przez nią jakichkolwiek działań. Czy GCHQ podejmie podobne działania przeciwko podmiotom odpowiedzialny za szerzenie dezinformacji o szczepionkach?
Brytyjski rząd postrzega walkę z fałszywymi informacjami na temat szczepień jako jeden z priorytetów, w szczególności biorąc pod uwagę, że wprowadzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi zbliża się wielkimi krokami i w opinii ekspertów może być przełomowym krokiem w walce z COVID-19, który pochłonął ponad milion osób na całym świecie. GCHQ blisko współpracuje z amerykańską NSA, oraz odpowiednikami w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii w ramach "Sojuszu Pięciorga Oczu".
Informacje o szerzeniu przez rosyjskie podmioty dezinformacji związanej ze szczepieniami została opublikowana w prestiżowym periodyku naukowym American Journal of Public Health. Boty oraz rosyjskie trolle miały rozpowszechniać fake newsy na ten temat, aby pogłębiać podziały społeczne oraz dystrybuować złośliwe oprogramowanie. Ruch sprzeciwiający się szczepieniom stał się wpływowy w Internecie, a jego działania wykraczają poza sieć. Zwiększająca się niechęć do szczepień doprowadziła do ponownego pojawienia się w Europie dawno nie widzianych chorób takich jak odra - stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia.
Ruch sprzeciwiający się szczepieniom i mówiący o tym, że powodują one m.in. autyzm silny jest również nad Wisłą. Udało mu się zebrać wystarczającą liczbę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy likwidującej obowiązkowość szczepień ochronnych, który został jednak odrzucony przez Sejm.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany