Polityka i prawo
Birdwatch - broń do walki z dezinformacją?
Twitter poinformował w poniedziałek, że uruchomił nową funkcję o nazwie Birdwatch - forum do walki z dezinformacją, które ma pomóc moderować i oznaczać fałszywe tweety.
"Birdwatch pozwoli ludziom identyfikować informacje w tweetach, które ich zdaniem wprowadzają w błąd lub są fałszywe, i zamieszczać wpisy, które dostarczają kontekstu informacyjnego" - napisał w komunikacie prasowym Keith Coleman, wiceprezes Twittera. "Uważamy, że to rozwiązanie pomoże nam szybko reagować, gdy wprowadzające w błąd informacje będą się rozprzestrzeniać" - dodał.
Nowa funkcja ma nakłaniać użytkowników, w podobny sposób jak w Wikipedii, do oznaczania tweetów potencjalnie wprowadzających w błąd lub fałszywych. Projekt początkowo będzie dostępny tylko dla niewielkiej grupy użytkowników, ale Coleman zapewnił, że firma chciałaby, aby docelowo nowe narzędzie było dostępne bezpośrednio w tweetach dla "globalnej społeczności Twittera".
"Wiemy, że na początku może być bałagan i czasami mamy problemy, ale uważamy, że jest to system, który warto wypróbować" - podkreślił.
W ciągu ostatniego roku Twitter zmagał się ze zwiększoną presją, aby zająć się dezinformacją na platformie. Oprócz usuwania wpisów stosował etykietowanie lub dodawanie kontekstu poniżej tweetów, które rozpowszechniały fałszywe informacje.
W marcu ub.r., w obliczu zalewu dezinformacji na temat pandemii, serwis zaczął usuwać "wprowadzające w błąd i potencjalnie szkodliwe treści" dotyczące Covid-19. W maju wprowadził etykiety oznaczające tweety, które zawierały teorie spiskowe na temat pochodzenia choroby Covid-19 i fałszywych leków.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany