Reklama

Polityka i prawo

Bill Gates i Antony Blinken z wizytą w Chinach. Ofensywa dyplomatyczna USA?

Autor. Fot. ToddABishop/Flickr

Bill Gates spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie. Swoją wizytę w Państwie Środka ma mieć także Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Oba spotkania są zwiastunem ocieplenia na linii Pekin-Waszyngton?

Reklama

Bill Gates jest w Chinach od środy. Jak podaje "Reuters", w najbliższy piątek miliarder ma spotkać się z chińskim prezydentem, ale jak na razie nie wiadomo dokładnie, czego może dotyczyć spotkanie. O wizycie w Państwie Środka Gates poinformował na swoim Twitterze i tam też zaznaczył, że tematów, które chciałby poruszyć w rozmowie z Xi Jinpingiem jest kilka (m.in. zwalczanie malarii i walka z globalnym ociepleniem).

Reklama
Reklama

Co ciekawe, nie będzie to pierwszy raz, kiedy Gates i Xi Jinping będą mieli okazję porozmawiać w cztery oczy. Do rozmowy założyciela Microsoftu i prezydenta Chin doszło chociażby w 2015 roku na forum gospodarczym w Boao. Podczas wspomnianego spotkania liderów świata polityki i biznesu dyskusji poddano m.in. system publicznej opieki zdrowotnej oraz temat walki z ubóstwem.

Czytaj też

Amerykańska ofensywa

W nadchodzący weekend ma odbyć się jeszcze jednego istotne spotkanie na linii Pekin-Waszyngton. Do skutku ma dojść bowiem długo oczekiwana podróż Antony'ego Blinkena do Chin.

Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu miała mieć miejsce wcześniej, ale na przeszkodzie stanął... chiński balon zwiadowczy utrzymujący się nad przestrzenią powietrzną USA w lutym tego roku. Obiekt został zestrzelony przez amerykańskie wojsko, a cały incydent na kilka miesięcy zamroził stosunki między państwami. Wizyta Blinkena może być zatem odbierana jako podjęcie kolejnej próby ustabilizowania relacji dwóch największych gospodarek świata.

Czytaj też

Gates nie jest pierwszy

Okazuje się, że Bill Gates nie jest pionierem w wizytach w Chinach i w spotkaniach z tamtejszymi przywódcami. Przed nim Państwo Środka odwiedzali też szefowie innych amerykańskich BigTechów. Mowa tu chociażby o Timie Cooku z Apple'a oraz Elonie Musku.

W przypadku Cooka głównym powodem spotkania z ministrem handlu Chin Wang Wentao była kwestia zaburzonego łańcucha dostaw na linii Chiny-USA. Firma posiada wiele fabryk właśnie w tym azjatyckim kraju, dlatego też każde zachwianie relacji amerykańsko-chińskich bezpośrednio uderza w tego giganta technologicznego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama