Polityka i prawo
Białoruś. Więzienie za lajkowanie postów?
Lajkowanie wpisów może być uznane za działanie ekstremistyczne? Przekonał się o tym jeden z białoruskich urzędników, którego aktywnością internetową zainteresował się tamtejszy sąd.
Szef wydziału sportu i turystyki komitetu wykonawczego rejonu żłobińskiego w południowo-wschodniej Białorusi Jauhien Achremienka, polubił na jednej z platform społecznościowych post przedstawiający gratulacje dla białoruskiego KGB z okazji „Dnia Niekompetencji”.
To – wydawać by się mogło - niewinne polubienie, okazało się być bardzo kosztowne dla urzędnika, który trafił przed oblicze białoruskiego sądu – donosi portal TVN24, powołując się informacje białoruskiej strony zajmującej się prawami człowieka – „Gomelskaja Wiasna”.
Zdaniem sędziów „lajk” posta podważającego kompetencje służb było działaniem „ekstremistycznym” i przyczyniało się do „zwiększania zasięgu wpisu”.
Czytaj też
Sąd nieusatysfakcjonowany obroną
Jauhien Achremienka nie przyznał się do winy, zeznając że dane przez niego „polubienie” było dokonane przez pomyłkę. Na korzyść oskarżonego działała też dotychczasowa aktywność w mediach społecznościowych, która w żaden sposób nie uderzała w reżim Aleksandra Łukaszenki, a wprost przeciwnie – była mu wyjątkowo przychylna.
To wszystko nie przekonało białoruskich sędziów, którzy uznali argumenty przedstawione przez Achremienka za niewystarczające. Ostatecznie urzędnik został skazany na 15 dni pozbawienia wolności, ale nie była to jedyna kara. Oskarżonemu skonfiskowano też telefon, z którego polubił „kontrowersyjny” post, a także pozbawiono go dotychczas pełnionego stanowiska.
Czytaj też
Niepożądane polubienia
Opisany przypadek pokazuje, jak aktywność urzędników w mediach społecznościowych może być istotna z punktu widzenia władz.
Polityka postępowania w mediach społecznościowych nie omija także Pentagonu. Wprowadził on specjalne zasady, dotyczące działań służb w social mediach. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*