Reklama

Polityka i prawo

Będą zmiany w sektorze publicznym. Polacy mają odczuć różnicę

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Autor. Stevenlodz/Wikimedia Commons/CC4.0

Polki i Polacy mają odczuć pozytywną zmianę w związku z wdrożeniem jednolitej infrastruktury wymiany danych i komunikacji w sektorze państwowym. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad specjalnym projektem ustawy.

W czwartek (25 lipca br.), podczas sejmowej Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przedstawił informacje na temat Architektury Informacyjnej Państwa (AIP) oraz wdrożenia koncepcji Krajowej Platformy Udostępniania Danych (KPUD). 

Czytaj też

Mamy zyskać na zmianach

Jak podkreślił, AIP należy uznać za fundament budowy państwa cyfrowego. Po jej wdrożeniu jednostki sektora publicznego będą mogły się ze sobą komunikować w sposób efektywny, dzięki jednolitej infrastrukturze. Założeniem jest wyjście poza istniejące silosy.

Wiceminister wyjaśnił, że Architektura Informacyjna Państwa zagwarantuje wymianę danych w sektorze państwowym, co w efekcie przełoży się na jakość usług świadczonych obywatelom. Obecnie zdarza się, że mieszkańcy Polski napotykają trudności (np. w urzędach) wynikające właśnie z mało efektywnej komunikacji między jednostkami administracji. 

Dodatkowo, jak stwierdził dr Dariusz Standerski, jednolita infrastruktura obniży wydatki, a zaoszczędzone środki będą mogły zostać skierowane na inne cele

Reklama

Projekt ustawy Ministerstwa Cyfryzacji

Z myślą o realizacji inicjatywy AIP, Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało projekt ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji. W regulacji, poza kwestiami związanymi ze strategią czy pełnomocnikami ds. cyfryzacji, znajduje się również definicja Architektury Informacyjnej Państwa:

Architektura Informacyjna Państwa – metoda zarządzania informatyzacją państwa, realizująca cele strategii, o której mowa w art. 12aa, oparta na modelach architektonicznych i obejmująca zasady podstawowe (pryncypia), standardy, wytyczne i rekomendacje architektoniczne.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

„Chcemy zdefiniować całą infrastrukturę informatyczną państwa i model” – przekazał podczas komisji wiceminister cyfryzacji. Chodzi o stworzenie jednolitych podstaw, które będą niezależne od tego, kto sprawuje w danym momencie władzę.

Zgodnie z proponowanymi założeniami to minister ds. informatyzacji (czyli obecnie minister cyfryzacji) będzie odpowiedzialny za rozwijanie AIP i prowadzenie, a także uzupełnianie repozytorium, dostępnego na m.in. swoich stronach internetowych. 

Czytaj też

Jednolita infrastruktura ma wszędzie

Warto podkreślić, że do tej pory jednolita infrastruktura jest wykorzystywana na poziomie ministerialnym i centralnym. Są plany, aby w niedługim czasie włączyć w nią np. Urząd Komunikacji Elektronicznej. Obecnie wszystko odbywa się na zasadzie dobrej woli. Projekt ustawy ma to zmienić i formalnie wprowadzić odgórną zasadę.

Architektura Informacyjna Państwa zatem ma objąć wszystkie działy administracji rządowej i równocześnie spełniać europejskie standardy (spójność wewnętrzna oraz ze strategią UE). 

Reklama

Wspólne standardy udostępniania danych

Drugim krokiem jest wdrożenie Krajowej Platformy Udostępniania Danych (KPUD), czyli – jak to określił Dariusz Standerski – „jednego z elementów bloków budowlanych AIP”. KPUD również stanowi rozwiązanie centralnego szczebla i polega na ustanowieniu wspólnych standardów udostępniania danych z rejestrów publicznych

Na początku ubiegłego roku wskazywano, że koszt realizacji Krajowej Platformy Udostępniania Danych wyniesie 80 mln zł. Mówiło się, że wciągu 3 lat rozwiązanie ma zostać wdrożone.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama