Reklama

Polityka i prawo

Armia IT Ukrainy: zdobyliśmy dane Gazpromu

Gazprom
Autor. NIS ad/Wikimedia Commons/CC3.0

Ukraińscy ochotnicy uzyskali dostęp do danych Gazpromu – podaje Armia IT Ukrainy. Mowa o 6 tys. plików dotyczących m.in. raportów z odwiertów i dokumentów na temat jednego z największych pól gazowych w Rosji.

Reklama

Armia IT Ukrainy to tzw. „pospolite ruszenie w cyber”, które zrzesza ochotników (tworząc strukturę organizacyjną) walczących z Rosją w cyberprzestrzeni. Ugrupowanie jest wspierane przez ukraińskie firmy technologiczne oraz władze. Prowadzi różnego rodzaju cyberoperacje: od ataków DDoS po kradzież danych.

Reklama

Więcej na ten temat można znaleźć w naszym #CyberMagazynie: Ukraińska armia IT. Nieoczywisty obraz hakowania wroga.

Czytaj też

Dokumenty „głównego sponsora terroryzmu”

O swoich zamiarach oraz sukcesach Armia IT Ukrainy informuje za pomocą swoich kanałów w mediach społecznościowych. Przeglądając wpisy, widać kalendarium zdarzeń, celów, a także instrukcji przedstawiających sposoby, co można zrobić, aby zrealizować postawione przed ochotnikami zadanie.

Reklama

W niedzielę (tj. 29 stycznia br.) ugrupowanie podało, że jego członkowie uzyskali dostęp do danych Gazpromu. Chodzi o informacje dotyczące działalności rosyjskiego giganta, a konkretnie 6 tys. plików spółek koncernu.

Baza wielkości 1,5 GB ma zawierać dokumenty finansowe oraz techniczne, w tym raporty z prób i odwiertów, a także wdrażania zautomatyzowanych systemów w obwodzie irkuckim (Koviktinsky - jedno z największych pól gazowych Rosji).

Armia IT Ukrainy uznaje koncern za jeden z filarów rosyjskiego budżetu, a przez to „głównego sponsora terroryzmu i inwazji na Ukrainę”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama